1. ledna 1970

7 triků jak pohnout s projektem

7 triků jak pohnout s projektem

Sedíte v kanceláři již na páté poradě a znovu se opakuje patová situace. Projekt zamrzl na mrtvém bodě. Už vás nebaví na něm participovat. Ztrácíte motivaci. Když se už už začne něco dít, tak se to nevyvíjí žádoucím směrem. Co si počít v takové fázi projektu? Přinášíme 7 triků, které mohou pomoci.

1 . Použijte Paretův princip

Vilfredo Pareto, italský ekonom, původně zkoumal rozdělení bohatství. Paretův princip nebo i Pravidlo 80/20 platí nejen pro ekonomické, ale i společenské události, procesy a informace. Tato nerovnováha je sice symbolická, může být i 70/30 nebo 50/1, ale ukazuje, že existuje velká asymetrie. Obvykle platí, že 80 % výsledků dosáhnete během 20 % vynaloženého času. Pokud projekt spolkne 80 % vaší pracovní doby a končí stagnací nebo pouze 20% výsledkem, uvažujte o pořádné změně nebo o ukončení projektu.

2. Použijte Occamovu břitvu

Františkánský mnich a logik William z Ockhamu prý tento princip ekonomie myšlení často a razantně používal a tak se vžilo označení Occamova, respektive Ockahmova břitva. Pokud existuje několik řešení, je vhodné upřednostnit ta nejméně složitá. Nevymýšlíte náhodou znovu kolo? Antoine de Saint-Exupéry údajně říkal, že dobrý text není takový, do něhož nelze nic přidat, ale z něhož už nelze nic ubrat. Jednoduché kroky bývají ty nejúčinnější.

3. Rozsekněte projekt na dílčí úkoly

Velký projekt se po rozměnění na drobné najednou nikomu v kanceláři nedá tak velký. Jednotlivé úkoly přitom může zvládnout jeden člověk. Lze je delegovat, outsourcovat, vynechat, odložit nebo přeskočit.

4. Stanovte si jednu prioritu a posloupnost cílů

Maxwell Maltz ve své knize Psychokybernetika říká, že nesprávně zaměřená aktivita je pokusem trefit se do jednoho terče (původní cíl) tím, že se snažíme trefit do jakéhokoli terče. Priorita je jen jedna a ta musí být bezpodmínečně splněna. Po splnění první, prioritní úlohy, pokračujte druhou, třetí atd. Váš projekt možná přešlapuje na místě právě proto, že se snažíte prioritu "obejít" řešením jiných, sekundárních úkolů. Mnohokrát si sekundární úkoly vymýšlíme navíc, abychom nemuseli řešit to skutečně důležité. 

5. „Nejprve snězte žábu...“

...radí profesionál v oblasti rozvoje osobního potenciálu Brian Tracy. "Žába" je nepříjemná úloha, které se vyhýbáte. Co když to je právě ta, která blokuje celý projekt? Co když je žábou prioritní úkol? Zkuste ji "sníst", vyřešit a uvolnit si ruce pro další úkoly vedoucí k úspěšnému dokončení projektu.

6. Dejte si přestávku

Thomas Alva Edison se údajně natáhl přímo ve své dílně a podřimoval. Občas ho napadlo něco, co mu pomohlo posunout projekt kupředu. Dopřejte si pauzu, nepřemýšlejte nad projektem a ani nad souvisejícími úkoly. Možná vás inspiruje něco mimo kancelář, něco mimo rámec zaběhlé rutiny běžného pracovního dne. Mnozí z vás najdou inspiraci při sportu.

7. Vyzkoušejte zvláštní řešení

Edison prý tvrdil, že vynalezl nejen to, jak funguje žárovka, ale i 1000 způsobů, jak nefunguje. Mnohé zkratky, "hacky" a triky vznikly z nudy nebo z lenosti. Podívejte se na projekt z jiné perspektivy, například z pohledu konkurence nebo se v mysli přeneste do budoucnosti, ve které již bude projekt hotov. Co nastane v alternativní budoucnosti, ve které projekt selhal?

 
Autor článku: Juraj Púchlo, Kancelare.cz

Komerční nemovitosti na jednom místě