19. března 2018

9 produktivních aktivit během přestávek

9 produktivních aktivit během přestávek

V předchozím článku jsme se dozvěděli, jak jsou přestávky v kanceláři, a všeobecně při práci, důležité. Jak ale správně a efektivně naložit s časem? Nechte se inspirovat pár vyzkoušenými tipy...

1. Protáhněte se nebo si lehce zacvičte

Fyzická aktivita je nesmírně důležitá nejenom pro větší pracovní efektivitu, ale také pro prevenci zdravotních problémů z dlouhodobého sezení, zvláště pak při práci v kancelářích. Podívejte se na krátké video.

Cvičení v kanceláři - Za 5 minut ve formě - intenzivní verze

2. Projděte se

20 minutová procházka zvýší krevní oběh v mozku, což zlepšuje paměť, bystrost a pracovní kreativitu.

Pokud můžete, tak se běžte při pauze na chvíli nadýchat čerstvého vzduchu do parku či přírody. I když máte ze své kanceláře pěkný výhled do přírody, procházka venku Vás probere lépe. Strávený čas v přírodě je velmi dobrý pro naší imunitu, snižuje stres a zvyšuje soustředěnost. Usínáte-li při práce projděte se.

mozkova-aktivita-po-chuzi

 

3. Občerstvěte se

Dostatečný pitný režim a správná strava udržuje soustředění a celkovou pohodu člověka po delší dobu.

Strava je nedílnou součástí života v kanceláři. Nejedná se o snídaně, obědy či večeře, ale malé svačinky či pochoutky. Stresové vypětí nebo náročná dlouhodobá práce za počítačem člověka nutí k neustálému ochutnávání ne příliš výživných a zdravých pokrmů. Velmi rychle člověk sáhne po čokoládě, sušenkách nebo brambůrkách, které mají vysoký obsah cukrů nebo soli. Pro člověka, který 8 hodin sedí v kanceláři, není tato varianta ideální. Málo pohybu a vysoký příjem kalorií má za následek většinu civilizačních chorob v podobě obezity, cukrovky, vysokého krevního tlaku nebo rakoviny. Není problém, když člověk jednou za čas tímto způsobem „zhřeší“, ale problém nastává ve chvíli, kdy je tento druh občerstvení naším každodenním standardem. 

co nejíst

 

4. Kreslete si a čmárejte

Kreslení a čmárání stimuluje nové myšlenky a pomáhá být koncentrovaný. Proto nechte vaší mysl potulovat se s perem po papíře.

 

5. Zaposlouchejte se do hudby

Je obecně známo, že hudba léčí. Je to relax a zároveň Vás může rozproudit a probrat. Zaposlouchání se do hudby může výrazně zvýšit naše motorické a mentální schopnosti a podpořit naše zdraví. Důležitý je proto také správný výběr hudby. 

 

6. Zdřímnutí

Pracujete-li ve velmi progresivní kanceláři, můžete tam najít místo pro 10-20 minutové zdřímnutí. Již 10 minutový spánek prokázal zlepšení pracovní efektivity a snížení únavy a usínání.

Když byl na dlouhých letech pilotům umožněn 30 minutový spánek, jejich reakční doba se zlepšila  o 16%. Pilotům bez tohoto zdřímnutí se během letu reakce snížila až o 34%. Někomu ovšem nemusí takhle krátký spánek, obzvlášť přes den, vyhovovat a může se po něm cítit zmatený a ještě unavenější než předtím. Je to na Vás, jakou aktivitu si v přestávce zvolíte.

zdřímnutí

 

7. Meditace a dechová cvičení

Jeden z nejvíce efektivních způsobů, jak nechat váš mozek odpočinout je krátká meditace. Na druhém obrázku vidíte jak jsou beta vlny (barevné mapy na levém obrázku) dramaticky sníženy během meditace (obrázek vpravo).

Meditace a dechová cvičení snižují stres, zlepšují celkové zdraví, náladu a kreativitu. 

mozkova-aktivita-pred-a-po-meditaci

 

8. Podívejte se na rozkošný zvířecí obrázek

V jedné neuvěřitelné studii prokazovali účastníci lepší výsledky při různých úkolech při dívání se na rozkošná zvířecí mláďátka. Pouze tato zvířecí mláďátka měla ten správný účinek. Dospělá zvířata tento efekt neměla.

cute-baby-animals-2

 

9. Procvičte oči

Pokud koukáte na monitor ve Vaší kanceláři po většinu dne a navíc při umělém světle, vaše oči potřebují odpočinek. Procvičte si oči podle následujícícho videa:

Cvičení v kanceláři - cviky pro oči

 

Jak již bylo uvedeno, pozitivní účinky přestávek, spojené s pohybem na pracovišti, se projeví mimo jiné lepším prokrvením svalů a mozku, protažením a uvolněním napjatých svalů, zvýšením tonusu (tj. svalovým napětím) ochablých svalů, povzbuzením krevního oběhu, relaxací očí a zlepšením koncentrace. Jaké cviky během pauzy zvolíte, bude záležet na tom, jaké zátěži jste vystaveni a co Vám osobně vyhovuje. Fyzická zátěž spíše způsobí ztuhnutí svalstva. V takovém případě se doporučuje program na protažení. Jestliže pracujete (jako většina lidí za psacím stolem) vsedě a bez tělesné námahy, měli byste vedle cviků na protažení udělat i pár cviků posilovacích. Pokud máte typické pracoviště za počítačem, je na místě doporučit vám především dechová cvičení a techniky pro ulehčení očí.

 

Courtey Seiter: The Science of Taking Breaks at Work

 

Ilustrační foto: Isifa/Thinkstock