8. srpna 2018

Airbnb v Praze rapidně roste

Airbnb v Praze rapidně roste

Nový výzkum společnosti Colliers International a Hotelové školy v Haagu (Hotelschool The Hague) odhaluje, že navzdory legislativním opatřením, jež v poslední době řada zemí zavedla za účelem omezení používání platformy Airbnb, jsou pohostinské služby jejím prostřednictvím v pěti hlavních evropských metropolích, a to Londýně, Amsterdamu, Berlíně, Madridu a Paříži, stále využívanější.

2018-08-08

Analýza ukazuje, že návštěvníci těchto měst si i nadále přes Airbnb ubytování rezervují, přičemž v počtu přenocování se jeho tržní podíl od roku 2016 zvýšil až na 3,4 %.

Zvýšení podílu na trhu:

Londýn: z 5 % na 6,9 %

Paříž: z 13,4 % na 15,2 %

Amsterdam: z 10,7 % na 11,8 %

Berlín: z 5,3 % na 6,5 %

Madrid: z 6,7 % na 10,1 %

Marc Finney, ředitel oddělení Hotel & Resorts Consulting společnosti Colliers International, uvedl: „Je jasné, že ve velkých městech služba Airbnb přetrvá a stává se z ní významná alternativa tradičních hotelů. Díky Airbnb mají hosté daleko větší výběr, navíc jim ve srovnání s hotely nabízí dostupnější možnosti ubytování.“

Praha je jako turistická destinace na vzestupu. Dokazuje to vytíženost pražského mezinárodního letiště, která vzrostla z 10,8 milionu pasažérů v roce 2012 na 15,4 milionu pasažérů v roce 2017. Tento vývoj měl obrovský dopad na výkonnost trhu pohostinství
a obliba platformy Airbnb ve městě dosahuje úrovně rozvinutějších západoevropských trhů.

Legislativa limitující počet nocí, po který může být nemovitost pronajata skrz jakýkoli systém sdílené ekonomiky, sice zatím nebyla navržena, již o ni však probíhají diskuze. Lze očekávat, že na základě stále rychlejšího růstu platformy, kdy počet zajištěných přenocování prostřednictvím Airbnb v roce 2017 meziročně stoupl o 61 %, budou určité restrikce zavedeny. Někteří přitom poukazují na vzestup popularity Airbnb, jakožto příčinu nedostatku bytů k dlouhodobému pronájmu na trhu rezidenčních nemovitostí.

Odkaz na výzkum http://www.colliers.cz/Downloads/Airbnb_Praha_2018.pdf