Aplikace Telegram pro šifrovanou komunikaci má už 700 milionů uživatelů a přichází s placenou verzí
Chatovací platforma Telegram zažila během posledního půl roku obrovský boom. Od ledna totiž nabrala 200 milionů nových aktivních uživatelů, čímž vyrostla o zhruba 40 %. Velkou roli hraje třeba v současné válce na Ukrajině a popularitu si získala i širokým výčtem vlastností, které oproti svým konkurentům nabízí. Nově začne nabízet i placenou verzi. Ta má společnost ochránit před závislostí na inzerentech.
Příběh aplikace Telegram je skoro jako vystřižený z filmu. Během současné ruské invaze ji využívají lidé po celé Ukrajině, aby se navzájem varovali před nálety a informovali o příšerném dění v zemi. V roce 2013 ji přitom založili bratři Nikolaj a Pavel Durovovi původem z Ruska.
Ti paradoxně o tři roky dříve vytvořili i východoevropskou kopii Facebooku s názvem VKontakte (VK), která se stala baštou ruských trollů a téměř celou ji ovládli sympatizanti a spojenci ruského prezidenta Vladimira Putina. To byl i důvod, proč bratři zakladatelé v roce 2014 opustili nejen firmu, ale i rodné Rusko, do něhož se už nikdy nevrátili. Díky tomu ale mohli věnovat veškerou svou pozornost právě Telegramu.
Šifrované zprávy a větší svoboda
V poslední době se stává Telegram stále důležitějším hráčem v oblasti online komunikace. Zatímco na začátku letošního roku ho využívalo každý měsíc okolo 500 milionů uživatelů, dnes je to již více než 700 milionů, což z něj dělá nejspíš čtvrtou nejpopulárnější chatovací platformu na světě. Ani toto pořadí však nemusí být zdaleka konečné.
Telegram se totiž oproti svým konkurentům pyšní hned celou řadou výhod. Jednou z nich je extrémně propracovaný systém šifrovaných zpráv, které se dokáží v případě potřeby samy zničit. Dalším nesporným benefitem je, že přes Telegram lze posílat soubory libovolného formátu ve velikosti až 2 GB. Velikost všech uložených souborů je přitom neomezená.
Dále můžeme aplikaci k dobru přičíst i vysokou rychlost doručování zpráv, velkou přizpůsobitelnost chatů nebo možnost tvořit skupiny s až 200 tisíci členy (pro srovnání, WhatsApp dovoluje zakládat maximálně 256členné skupiny).
Občas se však i Telegram stává terčem kritiky. Jedním z důvodů je, že aplikace nedokáže šifrovat skupinové chaty, čímž je dělá zranitelnější vůči hackerským útokům. Na druhou stranu bývá občas obviňována z toho, že se díky kvalitnímu šifrování soukromých zpráv stává oblíbeným platformou kriminálníků.
Placený Telegram. Nový standard, nebo krok špatným směrem?
Byť je již dnes odhadováno jmění spoluzakladatele a současného ředitele Telegramu Pavla Durova na více než 15 miliard dolarů, systém reklam, na kterém společnost vydělává, se oproti ostatním sociálním sítím v mnohém liší a jeho účinnost často vzbuzuje pochybnosti.
Telegram se chce navíc zaměřit na to, aby byl poháněn „primárně svými uživateli, nikoliv inzerenty“, a tak se snaží přijít s efektivnější cestou, jak svou obrovskou uživatelskou základnu monetizovat. Odpovědí by mohla být placená verze aplikace, která by měla být dostupná ještě tento měsíc.
Prémiová varianta Telegramu by měla svým předplatitelům dovolit odesílat soubory do velikosti 4 GB, stahovat ty přijaté větší rychlostí, sledovat až tisíc kanálů (namísto běžných pětiset) a další možnosti úpravy uživatelského rozhraní. Cenu předplatného zatím společnost neoznámila, spekuluje se však, že by se měla pohybovat mezi 4,99 a 6 dolary za měsíc.
„Po nějakém přemýšlení nám došlo, že jedinou cestou, jak našim nejoddanějším fanouškům dopřát více možností, ale udržet stávající služby zdarma, je vytvoření placené verze, která by tyto zvýšené limity nabízelaí,“ napsal Durov na svém telegramovém profilu.
Rozhodně jde o revoluční krok a bude zajímavé sledovat, jak tuto zprávu uživatelé Telegramu přijmou. Žádné jiné velké chatovací platformy, jako Facebook Messenger, WhatsApp, Apple Messages či Signal, totiž placenou verzi nenabízí, ale sázejí na reklamní modely.