BNP Paribas RE: Objem investic za rok 2016
3,36 miliardy EUR, tedy více než 90 miliard korun. Takový je podle předběžných odhadů mezinárodní poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate Česká Republika celkový objem investic do tuzemských komerčních realit za rok 2016. Jde o nejvyšší částku dosaženou na zdejším trhu nemovitostí. Překonán byl i velmi silný předloňský rok, kdy majitele změnily kanceláře, obchodní centra, hotely či průmyslové areály za 2,8 mld. EUR.
Mezi významné transakce patří prodej administrativního komplexu The Park, Florentinum, City Tower či Enterprise Office Center. Kancelářské nemovitosti tak získaly nejvýznamnější podíl na celkovém objemu investic, a to více než 40 %. Celkový loňský výsledek však významně ovlivnil prodej evropského portfolia developerské společnosti P3, kdy hodnota české části přesáhla 700 mil. EUR.
Ve znamení portfoliových transakcí či prodejů pan-evropských platforem bylo hned několik obchodů v segmentu logistiky a výroby. Zmíněný prodej souboru nemovitostí P3, kdy na straně kupující stál singapurský státní fond GIC, se stal největším v České republice a zároveň i celoevropským v segmentu logistiky.
„Portfoliové transakce vládnou segmentu logistiky i v Evropě. Děje se tak díky nízké neobsazenosti, omezené výstavbě a vysoké poptávce tažené boomem e-commerce. Portfoliové transakce v tomto segmentu navíc velkým (i státním) investičním fondům nabízejí potřebnou diverzifikaci a možnost umístit značný objem kapitálu,“ vysvětluje Lenka Šindelářová, MRICS, vedoucí oddělení poradenství BNP Paribas Real Estate ČR.
Vloni došlo rovněž k několika významným převodům retailových nemovitostí a multifunkčních objektů s výrazným podílem retailových ploch. V tomto segmentu patřily k největším transakcím akvizice Galerie Harfa spolu s Harfa Office Parkem, retailové portfolio supermarketů společnosti Atrium Real Estate, Forum Ústí nad Labem, Forum Liberec či OD Kotva.
Další významné transakce nákupních center by se dle očekávání měly uzavřít v prvních měsících roku 2017. „Aktivita investorů mimo Prahu ukazuje velký zájem o špičkové maloobchodní nemovitosti především ve velkých krajských městech,“ říká Stewart Thomson, Business Development Director, BNP Paribas Real Estate ČR.
Několik výrazných akvizic, vyjádřených novým rekordem, zaznamenal také hotelový trh. Celkový objem investic v tomto segmentu odráží stoupající výkonnost pražských hotelů, podpořenou vysokým přílivem turistů a stabilní bezpečnostní situací. Majitele změnily hotely Mandarin Oriental, Park Hotel Praha nebo Hilton Prague Old Town.
„Profil investorů aktivních na českém trhu zůstává pestrý. Za více než třetinou všech realizovaných transakcí stály domácí fondy a investiční společnosti. Vysoký podíl zaznamenal převážně díky dvěma velkým akvizicím asijský kapitál reprezentovaný fondy GIC a CEFC. Němečtí investoři výrazně posílili především díky akvizici The Park německým investičním fondem DEKA. Na českém trhu se také nově objevili jihoafričtí investoři jako NEPI a Rockcastle, kteří stojí za akvizicemi obchodních center Forum Ústí nad Labem či Forum Liberec. Investoři z JAR se nadále rozhlížejí po českém a středoevropském trhu a lze očekávat, že budou aktivní i v následujícím roce,“ doplňuje Lenka Šindelářová.
Vysoká poptávka investorů zdvihla hodnotu nemovitostí, a tím došlo k lehkému snížení výnosové míry. U špičkových kanceláří poklesly výnos k 5 %, u skladových prostor na 6 % a u prvotřídních nemovitostí na hlavních nákupních třídách se snížil dokonce pod 4 %.Společnost BNP Paribas Real Estate Česká Republika očekává, že by se výnosová míra pro špičkové nemovitosti měla v průběhu roku 2017postupně stabilizovat. Investiční aktivita zůstane i v průběhu letošního roku nadále vysoká.
Zdroj: BNP Paribas Real Estate APM CR