Český vkus nebo meruňkové šílenství?
Častým problémem laiků, kteří se vrhnou do zařizování svého bytu, je, že si neví rady, jak správně zkombinovat různé materiály, barvy, nábytek a doplňky. Pokud patříte mezi ně, nejste sami.Významná bytová designérka a zakladatelka DesignŠkoly vám přiblíží svět interiérového designu v Interiérové škole na portálu Interiery.cz.
Barbara Venter patří mezi skutečné odborníky. Již 8 let vede profesionální výcvik interiérových designérů a realizuje kurzy jak pro ně, tak i pro laickou veřejnost. Nyní se rozhodla podělit se o své know-how i s vámi. A na co se můžete těšit? „V rámci rubriky bych se chtěla zaměřit na to, co tvoří pěkné interiéry a co si lidé často neuvědomují – ladění barev, proporce, vztah atmosféry interiéru a jeho tvarů a materiálů … příspěvky píši jako takovou učebnici na pokračování,“ uvádí Barbara Venter. Inspirujte se a učte se základním principům interiérového designu.
Vyvarujte se nejčastějších chyb
Nedělejte stejné chyby, které v domácnostech vídáme. Barbara Venter považuje za časté hříchy při vybavování českých interiérů:
- „že se volí spíše drahé / luxusní / předvádivé solitéry či dílčí řešení a neřeší se komplexně; Pokud někde vidíte designový kousek, který chcete za každou cenu mít, měli byste nejprve zhodnotit, zda by stejně tak dobře vypadal i ve vašem interiéru.
- že se za eklektický styl považuje jakákoliv slátanina bez duše … hlavně, že všechny prvky jsou líbivé; Tento styl je považován za velmi zajímavý, jelikož je postaven na libovolné kombinaci různých doplňků, nábytku i barev, přičemž v konečném výsledku k sobě vše ladí. Neznamená to však, že když spojíte dohromady bez ladu a skladu všechny prvky, které se vám líbí, že docílíte harmonie.
- že se o podlaze přemýšlí (vybírá se) bez vztahu k uvažované celkové barevnosti a stylu. Nerespektování kombinace materiálů vnímají jako problém i další odborníci. Nerez, dřevo, kámen, mramor, sklo … Vše má svá pravidla a o bytovém designu nemluvě. Důležitá je totiž i barva jednotlivých materiálů, která by měla zapadnout do celkového barevného schématu.
- že se příliš hledí na to … co je „in“ a chybí odvaha jít svou cestou. Snaha být za každou cenu moderní je u některých lidí zjevná, ne vždy je však jejich jednání spojeno s úspěchem. Máte starší vybavení? Nevadí. I s tím se dají udělat zázraky, pokud je doplníte správnými doplňky.
- že lidé chtějí mít doma to, co má soused; Mísení stylů a kopírování je jeden z dalších prohřešků, který je poměrně obvyklý. Luxusní pohovka v zámeckém stylu, kterou jste viděli v designovém časopise nebo v bytě kamarádky, a kterou prostě musíte mít. Proč ne, pokud máte obývací pokoj zařízen ve stejném duchu. V moderním zařízeném bytu by podobný kousek působil dost nevhodně.
- že se často nejdříve vytvoří neútulná strohá haluzna a pak se uměle „zatepluje“ barevnými akcenty – nejlépe oranžovými;
- že se věří, že oranžová stěna dokáže zvednout náladu a že meruňková je božská barva na stěnu – protože je bledá (není moc výrazná) a teplá (udělá nám doma milou atmosféru); Že máte rádi oranžovou? Dobře. Často se ale objevuje i snaha o přílišné sladění barev. Ano, čistý design je v současnosti velmi moderní, ale pamatujte na to, že nic se nemá přehánět. Najít správnou kombinaci barev není vždy jednoduché. Když použijete v interiéru pouze neutrální barvy, může pokoj působit nudně nebo vše splyne v jeden celek. Divoké variace pro změnu mohou vypadat lacině.
- a že se věří primitivním poučkám,“ dokončuje svůj přehled zkušená designérka.
Samozřejmě prohřešků se najde více, ale nejdůležitějším pravidlem je, že jste to vy, kdo by se měl ve svém bytě cítit dobře, ať už preferujete jakýkoli styl.
Dobrá rada nad zlato
Hledejte inspiraci a podívejte se, jak pracují s barvami i materiály designoví odborníci. Dobrý nápad vám často ušetří čas i peníze. A co poradí designér v případě, že byste se rozhodli pro vybavení bytu či domu svépomocí? „Lidé by měli sbírat inspiraci z co nejvíce zdrojů a měli by přemýšlet o tom, proč se jim líbí to, co se jim líbí a na čem ta idea stojí … aby se třeba nestalo, že stojí na obrovském okně s výhledem do přírody a že pokud oni jej v místnosti nemají, tak ta fotografie asi není správnou inspirací. A také by si měli sbírat vzorečky barev a materiálů a dávat si je k sobě a kontrolovat si, zda se vybrané barvy skutečně hodí. A v neposlední řadě by nebylo špatné si na inspirativních fotografiích všímat, co všechno na nich je, aby třeba člověk nepořídil tři věci z deseti a nedivil se, jak to že to nemá ten efekt,“ říká Barbara Venter.
A kde objevíte inspiraci? Velké množství inspiračních fotografií najdete na www.interiery.cz, což je nový projekt, který pomáhá lidem s návrhem a vybavováním interiérů. Navíc je zde rubrika, kterou vede právě Barbara Venter.
Zdroj a foto: www.interiery.cz