Coinbase testuje individuální hodnocení mezi zaměstnanci. Metoda má ale řadu úskalí
Jedna z největších kryptoměnových burz světa Coinbase je pro svou poměrně kontroverzní firemní kulturu známá. V minulosti například celoplošně zakázala vyjednávání o platu nebo politické projevy mezi zaměstnanci. Podle webu The Information od letošního roku testuje i aplikaci, ve které se mohou kolegové navzájem hodnotit. Zdánlivě slibný krok má ale i své mouchy.
K hodnocení zaměstnanců v reálném čase využívá Coinbase aplikaci Dot Collector miliardáře Raye Dallia, zakladatele úspěšného hedge fondu Bridgewater Associates. Ten ve svých firmách propaguje přístup „radikální transparentnosti“. V praxi to vypadá tak, že zaměstnanci chodí po kancelářích jeho společností s iPady, v nichž mohou kdykoliv jakéhokoliv svého kolegu ohodnotit v jednom z několika stovek různých parametrů – od produktivity přes komunikaci až po nadšení z práce.
Lákavá myšlenka, drsná realita
Myšlenka hodnocení mezi zaměstnanci může znít pro řadu manažerů lákavě. Snadno i rychle se tak dostanou k názorům samotných pracovníků a díky víceúrovňovému hodnocení mohou získat i zpětnou vazbu o sobě nebo jiných členech vedení. Pomocí těchto dat pak mohou dělat kvalifikovanější rozhodnutí v rámci HR.
„Je těžké mít objektivní a otevřenou konverzaci o výkonu zaměstnanců, když nemáte žádná data k prodiskutování. To je část důvodu, proč jsem vytvořil Dot Collector,“ napsal například Dallio v jednom ze svých tweetů.
Nic ale není tak růžové, jak se může zdát. Když totiž dáte lidem možnost volně hodnotit ostatní, musíte myslet i na jejich lidskou stránku. Snadno se tak může stát, že přijdete ráno do práci ospalí a zničehonic obdržíte nízké hodnocení entuziasmu. Když pak třeba na chodbě přehlédnete kolegu a zapomenete ho pozdravit, získáte špatnou známku z komunikace.
Zároveň je logické, že se každému budou lépe hodnotit ti spolupracovníci, s nimiž sdílí stejné hodnoty a notuje si s nimi v osobní rovině. Dalším psychologickým mínusem takové metody, na nějž kritici upozorňují, může být pro některé zaměstnance i pocit neustálé kontroly. Sebemenší chybka vás totiž může stát špatné hodnocení. To má za následek, že například z Bridgewateru téměř třetina nových zaměstnanců odejde během prvních 18 měsíců. Těm, kteří zde vydrží, se pak přezdívá „intelektuální mariňáci“.
Kontroverzní firemní kultura Coinbase
Jaký přínos bude, nebo nebude, mít Dot Collector pro Coinbase se teprve uvidí. V současnosti jej společnost testuje u svých HR a IT týmů pracujících na dálku. Pokud by byly výsledky uspokojivé, je možné, že by se aplikace rozšířila i do dalších oddělení.
Není to však poprvé, co kroky Coinbase v oblasti HR vyvolaly rozruch veřejnosti. V roce 2020 například Brian Armstrong, spoluzakladatel a ředitel společnosti, ohlásil, krátce poté, co odmítl veřejně podpořit hnutí Black Lives Matter, celofiremní zákaz jakéhokoliv politického aktivismu na pracovišti. Těm, kteří s novými pravidly nesouhlasili, pak nabídl zajímavé odstupné. Další veřejně známou skutečností o přístupu Coinbase ke svým zaměstnancům je, že společnost zakazuje jakékoliv vyjednávání o platu.