Colliers: Předpovědi pro logistiku a retail
Vzhledem k nízkému objemu logistických prostor v evropských městech a zároveň vysokému podílu online prodejů se masivní skladové prostory staly klíčovou součástí při podpoře moderního života. Nová zásadní zpráva společnosti Colliers International uvádí šest předpovědí pro tento sektor. Říká, že několikapatrové sklady, hlubinné přístavy a méně větších obchodů jsou vidinou maloobchodu do budoucnosti, protože miliony dalších zákazníků po celém světě se přesunou k nakupování na internetu.
Zpráva také naznačuje, že by doručování balíčků pomocí dronů mohlo zkrachovat na rostoucích cenách nemovitostí a regulaci vzdušného prostoru. Ve zprávě „European Retail & Logistics Insights: From Sheds to Shelves“ se společnost Colliers International, globální poskytovatel komerčních realitních služeb obchodovaný na burze NASDAQ, dívá pod pokličku doručování zásilek až do domu. „Zaznamenali jsme otřesné změny v chování spotřebitelů, které kolidují s největší recesí. Trh se to nyní snaží napravit,“ řekl Damian Harrington, regionální ředitel výzkumu pro východní Evropu Colliers International.
Zpráva vyzdvihuje šest klíčových předpovědí pro následující roky.
1) Proměna nákupních tříd: Zatímco ty nejhorší nákupní oblasti zmizí, mnoho regionálních a spádových center projde velkou obměnou. Kavárny, volnočasové prodejny, sběrné boxy a sdílené pracovní prostory zaplní zrušené obchody. Evropské nákupní třídy nebyly zasaženy v průběhu recese tak, jako ty ve Velké Británii. Je to především z důvodu odlišných nákupních zvyklostí a snížení nadměrné nabídky prostor. Přední maloobchodníci budou raději fungovat v 50 lokalitách, namísto třeba 200. Nové řetězce tak vyplňují volná místa. Patří mezi ně značky jako Doddle, kde můžete odesílat a vyzvedávat balíky, nebo Byron, noblesní burgerový řetězec, který slibuje, že otevře každý rok 10 nových restaurací, protože expanduje na národní úrovni.
2) »Super« velké sklady: Rostoucí náklady na pozemky zapříčiňují, že developeři se budou snažit vytvořit vícepatrové budovy. Sklady nejvyšší kategorie v posledních letech zaznamenaly významné úspory výnosů. Společnosti, jako Next, River Island a John Lewis si pronajaly miliony metrů čtverečních skladových prostor. Schopnost uskladnit zboží blíže domovům by mohla dále zefektivnit dodávky a umožnit maloobchodníkům, aby lépe využili své dodavatelské řetězce a maloobchodní prodejny jako místa pro vyzvednutí zásilek. V Japonsku je gigantická průmyslová hala v Prologis Parc Narita III o rozloze 61 400 metrů čtverečních rozdělena do sedmi pater. Evropa by mohla brzy mít své vlastní »mrakosklady«.
3) Hlubinné přístavy: Kontejnerová plavidla pojmou přes 25x více nákladu než v roce 1970. Přístavy se musely uzpůsobit tak, aby vytvořily potřebný prostor. Globální logistika a lodní průmysl se vyvinuly tak, aby podchytily a usnadnily růst obchodu. To je důvod, proč jsou dnes hlubinné přístavy nutností. Jejich rozvoj v Evropě kopíroval obchod ve Středomoří, kdy vznikaly nové námořní trasy. Kontinent je stále roztříštěnější než v Asii.
4) Sjednocení a ovládnutí digitální společnosti: Průzkum ukazuje, že na městské bázi budou v nadcházejících dvou dekádách dominovat digitálně gramotní spotřebitelé, což bude mít hluboký dopad na to, jak se maloobchod bude vyvíjet. Zatímco Evropa samotná zaznamená poměrně mírný růst, Čína a Indie vytvoří velké příležitosti pro stávající maloobchodníky, kteří mají výhodu v zavedené infrastruktuře a značce, která často přitahuje zákazníky na rozvíjejících se trzích.
5) Drony možná zůstanou na zemi: Ačkoliv se v poslední době o nasazení dronů vydatně diskutovalo, současné regulace vzdušného prostoru by mohly jejich vzlet překazit. Místo toho by mohli obchodníci lépe využívat existující kanály dopravy, jako jsou kola, nebo síť taxislužby Uber. Dalším faktorem je cena. Zatímco placené služby, jako Amazon Prime, nabízí bezplatné dodávky, často tak činí pouze u dražších výrobků. Ačkoliv časově orientovaní zákazníci chtějí mít všechno zítra, někteří by u méně naléhavých položek mohli počkat o něco déle, když si uvědomí, kolik by mohli ušetřit. Navíc by se s rostoucími obavami o životní prostředí mohli kurýři na kolech nebo auta na elektrický pohon stát symbolem pro ekologicky smýšlející maloobchodníky.
6) Show rooming: Tento výraz znamená, že se zákazník dívá na zboží, ale nekupuje, nebo ho místo toho koupí online. To je jedním z důvodů, proč společnosti snižují maloobchodní prostory a přesouvají kapacity do cenově levnějších skladů, které mohou dodávat přímo domů. Nicméně „chytřejší“ maloobchodníci budou využívat technologie – jako například rozšířená realita (augmented reality), 3D tisk a biometrie – aby se přesunuli k většímu zisku ze scény reálného světa maloobchodu. Nabízet jedinečné zážitky či produkty na míru může přispět k vytvoření rozvahy a hodnoty značky.
Maloobchodní řetězce jako Zara, John Lewis, H&M a Marks & Spencer ve stále větší míře slučují online a offline nákupní střediska. Mají větší maloobchodní prodejny a dokonce i větší skladovací zařízení pro zásobování obchodů a online objednávek.„Maloobchodní zvyklosti se změnily, ale sektor je pružný. Mnoho nákupních tříd se bude více zaměřovat na volnočasovou poptávku a na vyzvedávání zásilek v obchodě, což může být dobrým způsobem, jak znovu využít přebytečný prostor,“ vysvětluje James Watson, vedoucí maloobchodních investic v Colliers International.
S celosvětovým rozšířením nákupů přes mobil budou maloobchodníci stále více přesouvat kapacity z nákupních oblastí do skladů, aby ušetřili peníze na nájemném a mohli tak zboží rychleji posílat k zákazníkům domů. Super velké kontejnerové lodě zvýší úspory místa, vyžadují ale nové hlubinné přístavy a větší distribuční centra, kam se přesune zboží, které bylo dříve skladováno v maloobchodech.
Společnost Colliers analyzovala data na různých trzích, aby zvýraznila demografické trendy a změny nájemného, které je mnohdy řídícím faktorem při rozhodování, kolik místa si maloobchodníci pronajmou. Návratnost skladů překonala maloobchodní prodejny, nicméně klíčová regionální nákupní centra budou fungovat i nadále.„Mnoho obchodníků na nákupních třídách stále častěji žádá showroomy, někteří online maloobchodníci výslovně otevřeli obchody, jako například Amazon v Seattlu. V průběhu času některé oblasti vypadnou z maloobchodního pokrytí úplně,“ řekl Damian Harrington.
Zdroj: Colliers International