Colliers: Průmyslové nemovitosti za 1. půlrok
Velký objem nově dodaných prostor na trhy v regionu střední a východní Evropy vytvořil příznivé podmínky pro nájemce. V první polovině letošního roku bylo ve výstavbě přibližně 2,48 milionu m2 nových průmyslových prostor. Z nejnovější zprávy společnosti Colliers International vyplývá, že přibližně 86 % z nich se nacházelo v Moskvě. Společnost Colliers International nedávno analyzovala průmyslové trhy ve vybraných městech střední a východní Evropy za první polovinu letošního roku. Konkrétně v Bělehradu, Bratislavě, Bukurešti, Budapešti, Kyjevě, Moskvě, Praze, Sofii, Varšavě, Záhřebu, Talinu, Rize a Vilniusu.
Damian Harrington, regionální ředitel výzkumu pro východní Evropu Colliers International, řekl: „V roce 2013 byla evidována vysoká poptávka po logistických a distribučních prostorách, mnohé trhy dosahovaly podobných objemů jako v předchozím roce.“ Přestože rok 2014 kvůli mírnému poklesu transakční aktivity oproti stejnému období loňského roku nezačal tak silně, podmínky se ve druhém čtvrtletí zlepšily a transakční aktivita se zvýšila na přibližně 1,29 milionu m2 průmyslových ploch, které byly během první poloviny roku 2014 buď pronajaty nebo prodány.
V první polovině roku 2014 zaznamenala Varšava nejvyšší hrubou poptávkupo prostorách během šestiměsíční periody od roku 2012 a v Budapešti bylo ve druhém čtvrtletí pronajato nebo prodáno přibližně 80 % objemu dosaženého za celý loňský rok. Také Praha zažila solidní start a pohybuje se mírně nad hodnotami loňského roku.
Podle zprávy Colliers International bylo v první polovině letošního roku ve výstavbě přibližně 2,48 milionu m2 nových prostor. Přibližně 86 % z tohoto objemu se nachází v Moskvě, následuje Pobaltí se 7 %, Varšava, Bratislava a Sofia se 3 % a Praha a Kyjev se 2 %. Během prvního pololetí bylo na trh dodáno 886 120 m2 průmyslových prostor, což je o více než 50 % více, než ve stejném období vloni.
Poptávka nájemců v centralizovaných skladech v České republice, Polsku a nejnověji také v Maďarsku posiluje, a to zejména po prostorách na míru, nebo na základě expanze současných prostor. Rostoucí požadavky ze sektorů e-commerce, specializovaných dopravních a logistických operátorů a také automobilového sektoru se začaly projevovat na transakční aktivitě na mnohých z těchto trhů. Colliers očekává další strukturální změny a růst v tomto sektoru v celém regionu střední a východní Evropy.
Zpráva ukazuje, že regionální míra neobsazenosti je 7,4 %, což je o něco méně než v roce 2013, kdy regionální míra neobsazenosti činila 7,6 %. Navzdory velkému množství nově stavěných prostor neměl lokalizovaný růst na mnohých z těchto trhů na regionální míru neobsazenosti v první polovině roku významný dopad. Spekulativní výstavba zůstává i nadále konzervativní a její další rozvoj je podpořen především nájemci, kteří se předem zavazují k pronájmu nebo ke koupi. Zpráva zjistila, že deset ze třinácti trhů vykázalo v první polovině roku 2014 stabilní nebo klesající míru neobsazenosti.
Všechny trhy s výjimkou Rigy a Vilniusu zaznamenaly v porovnání se stejným obdobím loňského roku shodnou či o něco nižší úroveň nájemného prostor nejvyšší kategorie. Podobný trend byl zaznamenán i na trhu s velkými logistickými a distribučními prostory. V Bratislavě, Talinu a Vilniusu nájemné rostlo, zatímco na ostatních trzích bylo stabilní, nebo klesalo. Aktuální poptávka nájemců je silná a s velkým množstvím nově dodaných prostor v celém regionu rostou i možnosti pro nájemce a vlastníky. Podmínky pro nájemníky jsou příznivé a převis nabídky nad poptávkou se na některých trzích díky poklesu ceny rychle snižuje, což dokazuje i zvýšený objem poptávky ve druhém čtvrtletí.
Zdroj: Colliers International: Ilustrační foto: