25. října 2022

Dejte sbohem odkládání. Představujeme nejlepší aplikace pro vyšší produktivitu

Dejte sbohem odkládání. Představujeme nejlepší aplikace pro vyšší produktivitu

Máte občas potíže se soustředěním nebo se vám těžko dokopává k důležitým věcem? Rozhodně nejste sami. Protože jsme všichni v dnešním světě tolik rozrušováni, je těžké udržet svou pozornost pouze na tom podstatném. S lepší organizací, uspořádáním času a dání sbohem prokrastinaci vám naštěstí mohou pomoct nejrůznější aplikace.

Mobil má dnes většina z nás po ruce 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Občas pomocí něj komunikujeme, často nám ale bohužel slouží také jako efektivní nástroj pro prokrastinaci. Při použití správných aplikací z něj přitom můžeme naopak vytvořit šikovného kolegu, který vám pomůže s lepším soustředěním a plněním úkolů. Proto jsme si přímo pro vás seznam některých užitečných programů připravili. Pojďme se na něj podívat.

Todoist

Základním předpokladem pro produktivní život je správná organizace. Todoist je váš pomocník pro tvoření přehledných todo-listů, sepisování jednotlivých úkolů a jejich odškrtávání či slučování. Zároveň monitoruje váš pokrok, takže můžete sledovat, jak si v plnění cílů vedete. 

V aplikaci můžete nové výzvy přidávat jednoduše pomocí pár kliknutí a lze si je označovat podle důležitosti. Vše přitom máte na přehledné nástěnce a zároveň si u úkolů můžete nastavit připomenutí. 

Todoist však nemusíte využívat jen sami, ale lze v něm vytvořit i společné prostředí se svými kolegy. Nakonec pak můžete aplikaci propojit i s dalšími nástroji, jako je DropBox, Zapier či Google Kalendář. Základní verze aplikace je zdarma. Premium si můžete pořídit od 3 $ měsíčně.

Forest

Máte problém s udržením pozornosti a snadno se necháte lapit upozorněními na vašem mobilním telefonu? Forest je přesně pro vás. V aplikaci si jednoduše nastavíte, jak dlouho chcete pracovat. Od té doby až do uplynutí limitu pak nesmíte navštívit žádnou jinou aplikaci. Motivací je, že když tento úkol splníte, vyroste vám v aplikaci roztomilý stromeček. Pokud však Forest během práce opustíte, stromek uhnije.

Postupně si pak ze vzrostlých stromečků můžete vybudovat celý les. Podobných aplikací, jež vás za nepoužívání mobilu při práci odměňují růstem virtuálních rostlin, existuje celá řada. Jestliže hledáte originální motivaci k odpoutání se od sociálních sítí a jiných nešvarů, pak jde o skvělé řešení přímo pro vás.

Freedom

K lepšímu soustředění pomáhá i aplikace Freedom. V podstatě má úplně stejný účel jako Forest – odpoutat vás od rušivého mobilu. Jen to dělá trochu jiným způsobem. Ve Freedomu si totiž můžete aplikace, nebo weby, které nechcete při práci navštěvovat, přímo zablokovat. Případně si dočasně lze vypnout přístup k celému internetu. Program je navíc dostupný i pro počítače. Žádný stromeček vám ale bohužel za čas strávený prací nevyroste.

Google Workspace (dříve G Suite)

Workspace není jen jedna aplikace. Jde o celý balíček desítek programů od Googlu. Najdete mezi nimi editory pro text, tabulky či prezentace, cloudové úložiště, mailového klienta, šikovný kalendář a mnoho dalšího. Velkou výhodou Google Workspace tedy je, že máte vše na jednom místě, ale zároveň jsou všechny vaše soubory a složky dostupné online z jakéhokoliv zařízení kdekoliv na světě.

Díky tomu, že je většina programů z Workspace dostupná jak pro počítače, tak i pro mobilní zařízení, jde o skvělý nástroj, který vám ušetří spoustu místa, času, nervů a chaotické přebíhání mezi různými aplikacemi. Workspace můžete používat sami, nebo ho implementovat v rámci celého podniku a přejít na model tzv. cloud office. Jednotlivé aplikace jsou totiž ve Workspace skvěle propojené a veškerou práci můžete sdílet se svými kolegy.

LinkedIn Learning

Výše jsme zmínili celou řadu aplikací, které vám mohou pomoct se soustředěním a vyšším pracovním nasazením. Každý z nás si ale potřebuje někdy odpočnout. I při tom ale můžete být svým způsobem produktivní. Zkuste však vyměnit surfování běžnými sociálními sítěmi nebo sledování „zábavných“ videí za něco edukativnějšího.

Výbornou náhražkou může být třeba aplikace LinkedIn Learning. V té najdete tisíce kratších i delších video kurzů nejrůznějšího zaměření – od marketingu přes programování po vystupování před lidmi. Pomocí Learning se můžete vzdělávat sami ve volných chvílích, třeba v čekárně u doktora. LinkedIn však zároveň nabízí i speciální programy pro celé společnosti nebo školy. Pokud jste někdy měli pocit, že už všechno umíte, Learning vám ukáže, že se toho můžete naučit ještě spoustu.

Autor: Petr Hejčl