DTZ: Oslabená koruna láká investory
Probíhající intervence České národní banky vůči české koruně se odrazila i na tuzemském trhu nemovitostí. Zvláště poté, co centrální bankéři oznámili, že hodlají oslabenou korunu držet nejméně do druhého pololetí příštího roku. Pro řadu firem, které zde doposud nemají zastoupení, je výhodná sazba podnětem k expanzi do Prahy a dalších měst. Vyplývá to z průzkumu, který mezi svými zahraničními klienty provedla mezinárodní poradenská společnost DTZ.
„Jednoznačně se ukázalo, že kolem zdejšího trhu se pohybuje několik velkých globálních firem. V Česku uvažují nejčastěji o založení nebo přestěhování center sdílených služeb, zejména pak IT středisek,“ konstatuje Václav Bouček, vedoucí oddělení zastupování nájemců v DTZ. Za příklad dává nedávnou centralizaci ICT oddělení mezinárodní farmaceutické společnosti MSD v projektu Riverview na Praze 5. Právě do tohoto segmentu může podle DTZ spadat nejvíce budoucích nových nájemců.
Oslabená koruna naopak činí nemalé problémy firmám, které účtují tržby v korunách, ale nájem platí v euro. Zde mohou při větší ploše kanceláře, skladu nebo maloobchodní jednotky činit kursové rozdíly až desítky, potažmo stovky tisíc korun měsíčně. I proto se podle DTZ zvyšuje počet nájemců, kteří požadují po vlastnících komerčních nemovitostí přechod na platbu nájmu v českých korunách.
Naopak zvýšenou indikativní poptávku ze strany amerických investorů registruje investiční oddělení DTZ. Jeho šéf a Business Development Director DTZ Ryan Wray proto očekává novou vlnu prodejů investorům právě z USA: „České nemovitosti se mezi nimi těší velmi dobré pověsti. Kdy proto nakupovat jindy než právě nyní, kdy je kurs koruny vůči dolaru pro tyto investory velmi výhodný?“
Zvýšený apetit i aktivita zahraničních investorů, které láká výhodný kurs, bude mít pozitivní dopad na hodnotu některých segmentů komerčních nemovitostí: „U dobře fungujících komerčních nemovitostí se solidní pozicí na trhu lze očekávat kompresi yieldů a tudíž růst hodnoty. Investoři hledají v časech nízkých úrokových měr zhodnocení svých prostředků a přístup k levným penězům tlačí hodnoty nemovitostí nahoru,“ konstatuje Karel Klečka, vedoucí oddělení oceňování společnosti DTZ.
Zdroj: DTZ