Facebook staví nový nejvýkonnější AI počítač světa. Pomocí umělé inteligence by měl vybudovat základ pro metaverse
Společnost Meta (původně Facebook) staví v tichosti již přes rok a půl nový superpočítač s názvem AI Research SuperCluster. Po jeho plném zapojení by mohlo jít možná o nejvýkonnější počítač na světě využívající umělou inteligenci. Jeho smyslem má být výzkum nových AI technologií, které by měly najít využití zejména ve světě metaverse.
Když si Facebook před nedávnem změnil název na Meta, rovnou u toho uvedl, že se začne zaměřovat na jiné priority než doposud, zejména na příchod tzv. metaverse – nového virtuálního světa s téměř neomezenými možnostmi. Nyní však představil nový velkolepý projekt, se kterým se vydává na rozvířený trh umělé inteligence.
Triliony operací za sekundu
Meta na konci ledna uvedla, že již přes rok a půl v tichosti staví nový superpočítač, který bude určen zejména k výzkumu umělé inteligence. Kompletně sestaven by měl být zhruba v půlce letošního roku a podle Mety půjde o nejvýkonnější AI počítač na světě schopný zpracovávat triliony operací za sekundu.
Stroj dostal název AI Research SuperCluster (RSC) a měl by pomoct vytvořit nové modely umělé inteligence, které budou fungovat v několika jazycích a dokáží se učit z bilionů příkladů. Díky tomu by mohly naprosto novým způsobem analyzovat videa, obrázky, hlasy či texty nebo pomáhat s vytvořením nových prvků pro rozšířenou realitu a zejména metaverse.
Ochrana uživatelů
Facebook již několik let používá umělou inteligenci k automatickému rozpoznávání škodlivého obsahu na svých platformách. Dostatečná výpočetní technologie však nebyla zdaleka stoprocentně přesná a mnoho videí či fotek porušujících podmínky používání se přesto na sociálních sítích jako Facebook a Instagram i nadále objevovalo. To by mohl RSC změnit.
Kromě toho, že by nové technologie umělé inteligence, které z RSC vzejdou, doplnily ty stávající pro použití na Facebooku a Instagramu, by však měly být díky výkonnému rozpoznávání hlasu i vizuálního obsahu schopné v budoucnu fungovat i pro kontrolu dodržování podmínek v metaverse.
Výzkumníci v Metě si jsou vědomi veškerých výzev, které před sebou s tvořením nových AI modelů pro mateverse mají, jako je například rozpoznávání hlasu i při velkém ruchu v pozadí nebo znalost mnoha jazyků. Proto při stavění superpočítače opravdu nešetří a neponechávají nic náhodě.
Kompletní RSC bude propojovat 16 tisíc grafických karet DGX A100 a disponovat úložištěm o celkové kapacitě 231 petabytů. Aby byla zajištěna špičková bezpečnost, bude počítač naprosto izolován od světového internetu a veškerá data do něj budou proudit pouze z výzkumných center společnosti Meta.
Superpočítače pro výzkum umělé inteligence dnes kromě Mety využívají například i společnosti jako Microsoft či Nvidia. Žádný z doposud postavených však není tak výkonný, jako by měl být právě RSC. Je však potřeba myslet na to, že se AI superpočítače se od klasických superpočítačů svým fungováním liší.
Umělá inteligence nevyžaduje oproti běžným operacím takovou přesnost. Jednoduše řečeno, AI superpočítače dokáží se stejným hardwarem vygenerovat více operací za sekundu než klasické superpočítače. Nelze je tedy mezi sebou přímo porovnávat. Stále však platí, že v současnosti nejvýkonnějším superpočítačem současnosti je japonský Fugaku, jehož vývoj stál zhruba miliardu dolarů, a který zvládne zpracovat až biliardy operací za sekundu.