Investice do komerčních nemovitostí letos převýší 2,8 miliard eur. Čeští investoři tvoří 65%.
Podle společnosti Cushman & Wakefield převýší celkový objem investic do komerčních realit v roce 2018 2,8 miliard eur. Největší transakcí roku je prodej tří průmyslových parků CTP přednímu německému investoru Deka Immobilien za 460 milionů eur. Nejaktivnější je trh ve čtvrtém kvartálu, ve kterém se obchoduje přibližně polovina celkového ročního objemu investic.
Foto: Futurum Hradec Králové
Téměř 2 miliardy eur proinvestovali čeští investoři, kteří se podíleli na 65 % investic v Česku. Z celkového investičního objemu se proinvestovalo 60 % v Praze, zbytek v regionech. V příštím roce společnost Cushman & Wakefield očekává, že trh bude nadále velmi aktivní, přičemž poroste také hodnota nemovitostí. V roce 2019 se budou nejvíce obchodovat kanceláře, kdy proběhne několik větších transakcí. Do skladby kapitálu vedle českého a západního významně zasáhne kapitál asijský.
Oproti loňskému rekordu letos investice do komerčních nemovitostí klesly o 20 %, nicméně transakční aktivita byla velmi vysoká a zájem investorů dále rostl. Čeští investoři proinvestovali dokonce dvakrát více než v roce 2017. Silnému investičnímu trhu na poli komerčních realit nahrává také rekordně nízká neobsazenost kanceláří a skladů a rostoucí tržby v obchodních centrech.
„Přestože celkový objem uskutečněných transakcí v roce 2018 klesne, nelze to přisuzovat nedostatku zájmu o komerční nemovitosti v Česku. Naopak trh je velmi aktivní a zájem investorů neustupuje. Česko se stává mezinárodním vyspělým trhem, který je stabilní a pro investory dostatečně předvídatelný. Předešlé dva roky však byly výjimečně bohaté na velké transakce. V relativně krátkém časovém úseku se zobchodovala řada velkých portfolií jako CBRE GI a OC Letňany,“ říká Michal Soták, vedoucí investičního týmu ve společnosti Cushman Wakefield.
Zatímco v předešlém roce dominoval investičnímu trhu retail, tento rok se nejvíce obchodovaly kanceláře. Retailové nemovitosti jsou momentálně v rukou dlouhodobých investorů a v nabídce je proto nějakou dobu investoři neuvidí. To je také důvodem proč se tento rok neodehrálo více velkých transakcí. Vysoká poptávka po kancelářských nemovitostech v Praze se odrazila také v jejich cenách. Výnosnost zejména kanceláří a industriálních produktů dál klesá, což svědčí o silném zájmu investorů a atraktivitě produktu.
Nejvíce kapitálu proinvestovali čeští investoři. Silní jsou zejména v segmentu menších a středních investic.
„České fondy, ať už distribuované lidem nebo kvalifikovaným investorům, zaznamenávají neustálý příliv prostředků a logicky tedy musí soustavně hledat vhodné nemovitosti na nákup. Proto vidíme, že poptávka ze strany lokálního kapitálu roste, stejně tak jako i cílová hodnota investice. I středně velký český fond je dnes schopný koupit nemovitost za 1.5 mld. CZK v Praze. Před pár lety byl cíl kolem 500 mil. CZK. Do Česka se vrací také západní investoři, jelikož výnosy v Německu a ve Francii klesají pod 3 %. V roce 2019 uvidíme kapitál od nových asijských investorů,“ říká Soták.
Kromě tradičního lokálního kapitálu jakým je REICO, nově dochází k uskupení menších investorů do lokálních fondů, kteří jsou ve spojených sílách schopni dosáhnout i na větší produkty. Příkladem je třeba Palác Karlín. Tento trend se objevoval už v roce 2007 a nyní se opět vrací.
Tabulka top 10 transakcí
Ilustrační foto: Forum Nová Karolína