Jak se vkusně a ne nudně obléknout do kanceláře
Stojíte ráno před skříní a přemýšlíte, co na sebe do práce? Někdo se obléká podle nálady, někdo podle naplánovaných schůzek a někdo na sebe bezmyšlenkovitě hodí oblečení a vyráží do práce. Obléknout se vhodně do zaměstnání není jen tak, proto se často nevědomky dopouštíme zbytečných módních přešlapů. Jak se tedy obléci, aby to vyhovovalo pravidlům firemního odívání i vašemu vlastnímu vkusu a pohodlí. Máme pro vás pár tipů, jak se jich do budoucna vyvarovat a zároveň být trendy.
Rad a tipů na toto téma je plný internet. Co si obléci, kde nakupovat, co k sobě ladí a neladí, co je vhodné a nevhodné a další a další. Vybrali jsme pro vás několik základních tipů, jak pro ženy, tak pro muže, které je dobré dodržet, aby se člověk v práci cítil dobře a zároveň si neuřízl ostudu. Nechceme přeci sedět celý den v kanceláři za stolem v něčem, co je nám nepohodlné a necítíme se v tom přirozeně a dobře. Z toho je člověk akorát nervózní a nesoustředěný.
Pár tipů pro ženy
Které kousky z šatníku do práce patří a jakým se naopak vyvarujte?
1. Vyvarujte se krátkým topům, které odhalují pas. Neoslníte v nich šéfa, a navíc tak při komunikaci s okolím ztratíte na vlastní důstojnosti.
2. Podpatky nejsou nutností a pokud jsou vám zkrátka nepohodlné, stačí obout balerínky. Investujte do kvalitních, které podtrhnou váš status.
3. Ani dlouhé, ani krátké. Ideální délkou šatů a sukní bude midi. Sukně by neměla končit výš než 10 cm nad koleny. Kratší lem působí lacině a maxi verze se hodí více na dovolenou. A na té v práci rozhodně nejste.
4. Neodhalujte ramena. I přes vysoké teploty úzká ramínka do kanceláře nepatří. Ideální volbou je tříčtvrteční nebo krátký rukáv. A pokud teploty překročí únosnou mez, vybavte se micelární vodou ve spreji.
5. Zapomeňte na žabky a jinou plážovou obuv.
6. Přiléhavé šaty nepatří mezi vhodné office outfity. Oblékněte raději rovný střih šatů a ženské křivky definujte páskem.
7. Vysoký rozparek? Zakázáno.
8. Zažeňte kancelářskou nudu a místo beztvarých a jednobarevných outfitů vsaďte na správně padnoucí, barevné kousky z kvalitních materiálů.
9. Matná není špatná. Silonky volte vždycky v přirozené barvě a matném provedení, nebo vyzkoušejte variantu ve spreji.
Co by ve vašem pracovním šatníku nemělo chybět
-
Kvalitní sukňový či kalhotový kostým
-
Alespoň dvě saka či blejzry
-
Kalhoty či sukně v neutrální barevnosti
-
Bílá košile (může mít i jemný proužek)
-
Několik hladkých jednobarevných topů
-
Pohodlná obuv a kabelka
-
Univerzální plášť
-
Šátky, šálky, bižuterie a další doplňky
Pár tipů pro muže
Pokud pracujete v kanceláři za stolem, krom bolavých zad jste i v jiném nebezpečí. Udělat chybu v současném Office wear je totiž jednodušší, než si myslíte. Naši předkové to měli jednodušší, protože jim stačil padnoucí oblek a košile se střízlivou kravatou. Sice to byla striktnější situace, ale nikdo nechyboval.
S tím, jak v současné době předefinováváme význam slova dresscode se raději držte pár snadných kroků, abyste nevypadal úplně mimo mísu.
Chyba první – oblek a taška do posilovny. Ano, je pochopitelné, že si chcete jít po práci zacvičit. Ale nemusí to vypadat úplně dobře. Pokud tedy mluvíme o klasické sportovní tašce. Jestliže nemáte možnost nechat si tašku v autě, raději investujte do kožené a elegantnější tašky. Budete vypadat jako cestou na letiště a ne jako cestou do mučírny. Popřípadě kožený batoh udělá službu úplně stejně.
Chyba druhá – příliš striktní boty. Doby, kdy se k obleku nosily jen lesklé černé oxfordky jsou pryč. Samozřejmě že jsou tenisky pohodlné, ale zase nemůžete jít příliš casual. Jakákoliv bota určená přímo na sport se prostě k obleku nehodí. A je s podivem, že i dnes můžete potkat tolik mužů, kteří vezmou neonové Nike k šedému saku. Formálnější tenisky musí být jednoduché, hladké a v neutrálních barvách.
Chyba třetí – dělíte své obleky příliš. Představte si situaci, že práce po vás nevyžaduje celý oblek a můžete začít chodit uvolněněji, přesto formálně. Začnete míchat různá saka s různými kalhotami. Okej, to by bylo v pořádku. Pokud to ale začnete dělat často, obě části obleku budou v jiné fázi obnošenosti a může nastat moment, kdy už dohromady nepůjdou. Namísto toho si radši nakupte třeba samostatné kalhoty a pár blazerů – bude to elegantní tak jako tak a každý kus má svůj vlastní život.
Chyba čtvrtá – příliš casual. I spousta korporací toto šílené léto povolila uvolněnější oblékání pro své zaměstnance, a pokud to nastane u vás, nesmíte si povolit uzdu příliš. Žádné mikiny, žádné kapuce, žádné jiné džíny než temně modré. Místo mikin kašmírové svetry a místo džín hladké chinos.
Chyba pátá – viditelné tričko pod košilí. Je logické, že se chráníte proti skvrnám od potu a tak podobně, ale nechat tričko v rozhalence koukat je prostě špatně. Špatně je i to, když máte příliš tenkou košili a tričko prosvítá. Bílé tričko s bílou košilí se nevykryje, ale zdvojnásobí. Nejlepší je nosit trička v tělové barvě – zeptejte se jakékoliv ženy, které tohle s podprsenkami řeší už léta.
Už dávno naštěstí neplatí, že móda do zaměstnání ztělesňuje nekonečné varianty nudných kalhotových či sukňových kostýmů s košilemi. Formální hranice se značně rozvolnily (týká se i pánského odívání), a my tak můžeme volit ležérnější a také pohodlnější modely. To však neznamená, že bychom měly rezignovat na eleganci.