Přežije coworking covidovou pandemii? Podle všeho ano, a nejen to
V období pandemie hodně lidí zůstalo doma na home office. Návrat do coworkingového centra a sdílení pracovního prostoru s mnoha dalšími freelancery se pro některé mohlo zdát nepředstavitelné. Jaká je současná situace coworkingových center?
V důsledku koronavirové krize, kvůli níž v uplynulém roce pracovala řada lidí z domova, by se mohlo zdát, že společnému sdílení kancelářských prostor (tzv. coworkingu) odzvonilo. Je tomu ale naopak. Dříve se o coworkingu hovořilo jako o pouhém dočasném trendu, který nakonec zmizí. V současnosti se však očekává jeho vzestup, což dokazuje i poptávka po flexibilních pracovních prostorech.
Práce vedle jiných lidí může vzbudit větší produktivitu
Coworking je styl práce, při němž lidé, kteří typicky nepracují pro stejnou společnost, sdílejí společný kancelářský prostor. Pokud zvažujete tento způsob práce vyzkoušet, může být pro vás užitečné shrnout jeho pozitiva.
- Motivace – fakt, že budete obklopeni ostatními usilovně pracujícími lidmi, vás může povzbudit k větší efektivitě.
- Způsob, jak se dostat z domova – noví lidé a prostředí mohou zlepšit vaši náladu a kreativitu.
- Komunita – v coworkingovém prostoru lze snadněji navázat kontakty, což může vést k novým pracovním i jiným příležitostem.
- Flexibilita – při využívání coworkingového místa není nutné podepisovat dlouhodobě zavazující nájemní smlouvu. Je jen na vás, jak často se rozhodnete prostory využít. Platit můžete jak za jednorázový vstup, tak i například za měsíční členství.
- Snížení dojezdové vzdálenosti – s tím, jak coworkingová centra vznikají i v menších městech, odpadá potřeba za nimi dojíždět do metropolí. To pro řadu lidí, kteří žijí mimo městské aglomerace a rádi by coworking využívali, znamená kratší dojezdovou vzdálenost k nim. Pro řadu lidí by to mohl být jeden z faktorů, který jim umožní stěhovat se z velkých měst s drahým bydlením do cenově dostupnějších oblastí.
Když práce z domova nemusí být výhodou
V důsledku covidové pandemie v loňském a letošním roce stále více společností umožňovalo svým zaměstnancům pracovat z domova. Lidé si na tento způsob práce zvykli a je možné, že i po skončení pandemie jej budou mnozí preferovat. Práce z domova s sebou samozřejmě nese jisté výhody. Bohužel home office ale skrývá i mnohá negativa.
- Izolace – prožívání pocitu samoty, odloučení od ostatních spolupracovníků nebo ztráta osobních vztahů.
- Pracovní prostor – doma jednoduše často nelze vytvořit přijatelný pracovní prostor, ve kterém se lze bez rozptylování soustředit.
- Ztráta produktivity – neustálá blízkost ostatních členů rodiny, snadný přístup k zábavě, nepřítomnost kolegů nebo neschopnost naplánovat si čas efektivně. To všechno může vést ke ztrátě produktivit
Prostor jako zdroj inspirace
Není pochyb o tom, že kancelář by měla vzbuzovat kreativitu a být inspirativním místem. Sedací vaky, zářivě žluté židle, barevné schody nebo polštáře? I tak může vypadat coworkingový prostor. Nudná řada pracovních stolů a holé bílé zdi nejsou tím, co by u člověka stimulovalo kreativitu a produktivitu. Rozmanitost může stereotypem unavenému mozku přinést novou perspektivu.
Řada coworkingových prostor navíc umožňuje výběr mezi větší (živější a plné ostatních pracujících lidí) a menší kanceláří (v níž je naopak klid a ticho pro lepší soustředění.) Typicky nechybí ani společná místnost, prostor pro odpočinek, terasa, kavárna nebo bistro, kam můžete třeba i pozvat na schůzku své obchodní partnery. Je jen na vás, jaký prostor zvolíte a zda vám bude takový způsob práce vyhovovat. Nicméně práce ve společných prostorech může přinést spoustu výhod a stojí za to ji vyzkoušet.