Průmyslové nemovitosti se staví ostošest
Vloni v létě pokořila plocha průmyslových nemovitostí v Česku magickou hranici 5 milionů m2, letos si připíše milník další – 6 milionů m2. Velmi silná investiční a stavební aktivita probíhá hlavně v Praze, Plzeňském a Středočeském kraji, pozadu však nezůstává ani kraj Jihomoravský. Nejvýznamnější podíl na rostoucí ploše průmyslových nemovitostí má Plzeňský kraj – a to zejména díky obřímu logistickému parku Mountpark Pilsen, který ukrojil hned 43 700 m2 plochy. Významným dílem přispěly také nové projekty společnosti P3 v okolí Prahy (celkem přes 40 000 m2) a za zmínku stojí i rozšíření Brno West Business parku (asi 12 000 m2).
Navzdory rychle rostoucí výstavbě nových areálů a center ale stále panuje zájem také o starší průmyslové prostory – míra neobsazenosti se snížila na 4,4 %. Starší průmyslové areály bývají umístěné v zavedených průmyslových zónách, mají dostatečně velké pozemky a těží ze zavedené infrastruktury.
Obsazování již existujících průmyslových areálů oceňují také ekologové či zemědělci, kteří jen neradi vidí, když nové stavby zabírají zemědělskou půdu. V Česku nyní kvůli výstavbě budov, průmyslových areálů a silnic zmizí asi 40 000 m2 půdy týdně – a odsouhlasené snížení poplatků za vynětí půdy z ZPF v případě rodinných domů a komunikací situaci asi ještě zhorší. Na druhou stranu staré areály často nevyhovují dnešním požadavkům firem, stojí na drahých pozemcích a je nutné investovat do jejich přebudování a vyčištění území.
Zdroj: czproperty.cz, Celý článek zde: elogistika.info