Skanska, jako první developer v Čechách, začala využívat virtuální realitu v nabídce komerčních budov a nových bytů
Společnost Skanska nově využívá virtuální reality při prezentaci komerčních a rezidenčních prostor. V rámci komerčního developmentu je Skanska Property vůbec první v Čechách, kdo tuto možnost nabízí. Skanska Reality pak jako jediný developer u nás představuje ve VR byty o nejčastějších dispozicích ve všech nových projektech. Aktuálně nabízí virtuální prohlídky bytů v rámci karlínského projektu Port Karolína 3. etapa a Rezidence Gemma na Chodovci, dále pak kancelářské prostory v projektu Praga Studios. Virtuální realita sehrává pro developery důležitou roli především při zahájení prodeje či pronájmu prostor před samým dokončením projektu.
Ukázka VR komerčního projektu Praga Studios
Virtuální realita zobrazuje 3D model prostoru v jeho reálném měřítku. Pokročilá technologie zároveň snímá pohyb po prostoru. Jedná se o efektivnější nástroj prezentace, než dosud nabízely 2D/3D počítačové vizualizace. „Od května mají naši klienti možnost projít se bytem, jehož koupi u nás zvažují. Zákazníci si mohou virtuálně prohlédnout vzorové byty z každé dispoziční kategorie. Kromě projektů, kde jsme již spustili prodej, chystáme VR u všech letošních připravovaných projektů,“ říká Lukáš Maděra, ředitel prodeje a zákaznické péče Skanska Reality. „Virtuální realita přináší nejen netradiční zážitek, ale díky lepší představě prostorů usnadňuje klientovi rozhodování o výběru vhodného bytu i jeho vybavení,“ dodává Maděra.
Virtuální prohlídka bytů s profesionálními VR brýlemi probíhá ve Skanska Home Center. Zákazník si zde může díky ovladači měnit standardy, tedy dekor podlah, obkladů, dlaždic a dveří. Zároveň vidí reálné výhledy z právě prohlíženého bytu, což prohlídku činí ještě autentičtější. Vedle toho si zde zákazník může pořídit vlastní cardboard brýle s QR kódem, po jehož načtení si lze prohlížet byty ve VR top kvality i z mobilního telefonu.
V komerčním segmentu začala Skanska jako první developer v Čechách nabízet potenciálním nájemcům možnost projít se po budoucím pracovišti ještě před dokončením výstavby projektu. „Virtuální prohlídku aktuálně nabízíme u administrativní budovy Praga Studios, která vyrůstá v Karlíně. Z reakcí potenciálních nájemců můžeme říct, že projít si prostory ve virtuální realitě je pro ně skutečně revoluční zkušeností a přináší úplně novou dimenzi v rozhodování. I proto pro nás bude v rámci každého nového projektu virtuální realita samozřejmostí,“ říká Alexandra Tomášková, ředitelka Skanska Property.
V rámci procesu BIM Skanska pracuje se simulací reálného prostoru už ve fázi výstavby. Společnost aplikuje metody BIM v celém rozsahu projektů komerčního, rezidenčního developmentu a infrastrukturních staveb. Virtuální realita je tak součástí staveb po celou dobu procesu až po koncového zákazníka.
Jak VR funguje
Virtuální realita je prezentována ve speciálních brýlích, které zájemcům poskytnou realistickou vizualizaci prostoru s volností pohybu. Pomocí ovladače řídí směr své prohlídky. Daná technologie zároveň snímá obraz, které účastník virtuální prohlídky sleduje, a promítá je na obrazovku, kterou mohou sledovat ostatní návštěvníci v místnosti.
Vizualizaci bytu navrhují na míru vývojáři společně s architekty projektu. Zájemce si může vytvořit dokonalou představu o dispozicích prostoru i jeho příslušenství, například typu podlahy, barvy dveří a další. Tyto atributy si může zároveň měnit dle nabídky poskytovatele, developera.