Skanska spouští společně se Saule Technologies první perovskitové solární články v kancelářských budovách
Obchodní divize komerční výstavby v regionu střední a východní Evropy společnosti Skanska bude prvním developerem na světě, který osadí kancelářské budovy poloprůhlednými perovskitovými solárními články v komerčním rozsahu. To představuje revoluci v přístupu směrem k energeticky soběstačným budovám. Technologickým dodavatelem bude Saule Technologies. Realizace první implementačních zkoušek se v Polsku plánuje na rok 2018.
Příklad kancelářské budovy Skanska osazené poloprůsvitnými perovskitovými solárními moduly. Moduly jsou integrované do fasády aniž by změnily její design a vzhled.
Nezávislé a soběstačné kancelářské projekty jsou na obzoru díky perovskitové technologii, která se integruje do pláště budov. Společnost Skanska v roce 2018 použije, jako světový průkopník, zkušební články ve svých projektech a překročí tak významný milník směrem k nulové energii a uhlíkově neutrálních kancelářských investic. Developer má výhradní práva k užití řešení Saule Technologies v oblasti solárních článků ve fasádách kancelářských budov a protihlukových stěnách na všech světových trzích společnosti Skanska (Skandinávie, Evropa a USA) díky licenční smlouvě, kterou tyto společnosti podepsaly. Perovskitová technologie přinese prospěch developerovi, nájemcům budovy i komunitám – příznivé náklady na realizaci, nižší náklady na elektrickou energii a její spotřebu a nižší uhlíkovou stopu.
Perovskity jsou krystalické minerály s velkým potenciálem nahradit křemík – dosud nejvíce světově používaný polovodič v solárních článcích. Saule Technologies pracuje na využití inkoustového tisku pro výrobu nekonvenčních perovskitových solárních modulů od roku 2014. Tato metoda umožňuje uzpůsobit nanesení jednotlivých vrstev na různé tvary a oblasti dle požadavků. Díky své stabilitě a vodotěsnosti představují tyto moduly skvělou příležitost pro stavebnictví. Společnost provádí pokročilý výzkum použití perovskitu v zachycování solární energie a optoelektronice s předními mezinárodními univerzitami ze Spojeného království, Izraele, Německa, Itálie a Španělska. Za účasti japonského investora, podpory Polského národního centra pro výzkum a vývoj a řady výzkumných grantů v celkové výši 20 milionů eur nyní společnost Saule Technologies pracuje na rozsáhlé prototypové výrobní lince.
„Perovskitové solární články přinášejí nové příležitosti architektům a stavebním společnostem, kteří chtějí využívat sluneční energii. Naše moduly jsou lehčí, tenčí a více designově přívětivější než většina oblíbených křemíkových solárních článků. Dokážeme individualizovat tvar, barvu a velikost modulu v závislosti na potřebách zákazníka a instalovat je na jakýkoliv volný prostor budovy, tedy nikoliv nutně na střechu,” říká Olga Malinkiewicová, spoluzakladatelka a technická ředitelka společnosti Saule Technologies.
Zatímco technologii perovskitových solárních článků sledují uznávaní giganti jako je NASA, Skanska má příležitost ji použít jako první k napájení kancelářských stavebních projektů. Jedná se o první krok tohoto developera k uhlíkově neutrálním budovám.
„Už nejde o pouhou vizi z říše science-fiction. Ve spolupráci s talentovanými vědci ze Saule nyní proměňujeme fikci ve skutečnost a vytváříme energeticky účinnější a uhlíkově neutrální budovy. To dosud ve velkém měřítku nebylo možné. Klimatická změna je jednou z největších výzev, jimž moderní svět čelí, a přispívá k extrémním projevům počasí, které jsou stále častější a závažnější po celém světě. Proto je zde stále naléhavější legislativní tlak na provozování podnikání pozornějším způsobem,” dodává Katarzyna Zawodna, generální ředitelka obchodní divize komerční výstavby v regionu střední a východní Evropy společnosti Skanska.
Švédská skupina Skanska je odhodlaná být lídrem ve oblasti udržitelného stavitelství a developmentu. Od roku 2001 je Skanska signatářem iniciativy OSN Global Compact. V roce 2009, jako jeden z prvních developerů v regionu střední a východní Evropy, Skanska zavedla certifikaci LEED na kancelářském trhu, a v roce 2017 oznámila implementaci nejnovější stavební normy WELL, po nichž nyní následuje použití perovskitových solárních článků pro budovy s nulouvou spotřebou energie.
Ilustrační foto: Olga Malinkiewicz (vlevo), spoluzakladatelka a technická ředitelka společnosti Saule Technologies a Katarzyna Zawodna (vpravo), generální ředitelka obchodní divize komerční výstavby v regionu střední a východní Evropy společnosti Skanska, s perovskitovým modulem.