21. června 2023

Společnost Skanska a vítězka soutěže Reborn Design Barbara Rakovská vytvářejí akustické stěny ze sádrokartonu a posouvají hranice cirkulárního stavebnictví

Společnost Skanska a vítězka soutěže Reborn Design Barbara Rakovská vytvářejí akustické stěny ze sádrokartonu a posouvají hranice cirkulárního stavebnictví

Společnost Skanska v rámci svého ekologického přístupu spolupracuje s Barborou Rakovskou, vítězkou soutěže Reborn Design, na projektu kruhové výstavby. Rakovská vyvinula techniku, která využívá mycelium k přeměně sádrokartonu z budovy Mercury na zvukově izolační panely. S touto inovativní cestou recyklace se Skanska snaží omezit dopady stavebních odpadů na životní prostředí.

Skanska spolupracuje na kruhové výstavbě s Barborou Rakovskou, která zvítězila v soutěži Reborn Design. Skanska tak učinila další krok směrem k ekologii a opětovnému využití materiálů. Tentokrát spolupracuje s Barborou Rakovskou, která zvítězila v soutěži Reborn Design v oblasti recyklovaných stavebních materiálů. V jejím projektu PEBBLY a WAVY se mycelium používá k přeměně sádrokartonu z budovy Mercury společnosti Skanska na zvukově izolační panely. Společnost Skanska plánuje použít předměty ze staré budovy, například až 300 tun sádrokartónu, na stavbu nové budovy Mercury.

Eco-designérská soutěž Reborn Design vyzývá studenty, aby vymysleli způsoby, jak vytvořit věci, které jsou prospěšné pro životní prostředí. Společnost Skanska spolupracovala s kategorií Recyklovaný stavební materiál a poskytla soutěžícím sádru, která byla rozebrána v rámci projektu Mercury. Společnost Skanska se snaží přerušit koloběh, kdy tento materiál končí na skládkách. Chce veškerý sádrokarton znovu využít, a proto hledá nové partnery pro recyklaci a nové způsoby jeho opětovného využití.

Projekt Mercury je výjimečným příkladem uplatnění principů cirkulární ekonomiky u komerční budovy v České republice. Namísto demolice ji rozebíráme a zkoušíme nové způsoby, jak dát starým materiálům nový život. Jde o důležitý a zároveň náročný úkol. Rádi jsme proto navázali spolupráci se soutěží Reborn Design. Podpořili jsme díky tomu studenty, kteří hledají nová řešení pro recyklaci a repurposing v oblasti developmentu," říká Eva Nykodymová, manažerka pro oblast zdraví, bezpečnosti a udržitelnosti jednotky komerčního developmentu společnosti Skanska v České republice a ambasadorka kategorie Recyklovaný stavební materiál soutěže Reborn Design, říká, že pomohli studentům, kteří hledají nové způsoby recyklace a opětovného využití materiálů v developerském sektoru.

Pebbly

Mycelium je nový způsob, jak se zbavit starých sádrokartonových desek

V kategorii Recyklovaný stavební materiál zvítězila Barbara Rakovská s chytrým nápadem, který kombinuje sádrokartón a mycelium. Tento nový materiál je vyroben z rozvětvených houbových vláken, která prorůstají podkladem a spojují se s ním. Rakovská jako něj použila sádrokartonové desky od společnosti Skanska. Pomocí mycelia z ní vytvořila designové akustické panely a akustické instalace pro pracovní prostory.

Díky kombinaci mycelia a sádry, která pohlcuje zvuk, a jedinečnému designu Rakovské tyto panely méně hlučné a ozvěna z nich není slyšet. Díky tomu je lépe rozumět řeči a zlepšuje se kvalita zvuku v kancelářích a dalších místech. Na tomto projektu jsme pracovali společně se sdružením Mymo, které si pohrává s využitím mycelia v interiérovém designu.

V souladu s myšlenkou cirkularity jsem se kombinaci mycelia a sádrokartonu rozhodla využít přímo v budoucích kancelářích Mercury. Vlastnosti tohoto materiálu jsou vhodné k vytváření zdravého pracovního prostředí díky snížení hluku a zároveň do interiéru začleňují ojedinělou přírodní estetiku. Nevyužitý materiál ze starých kanceláří tak neskončí na skládce, ale najde využití v nových kancelářských prostorách,“ říká Barbara Rakovská, designérka z Fakulty architektury ČVUT v Praze.

Jak se vypořádat s problémy, které vznikají při opětovném použití sádrokartonu

Asi 46 % veškerého odpadu v České republice pochází z inženýrských a stavebních prací. Ze 4 milionů tun stavebního odpadu, které se ročně vyprodukují, se recykluje jen asi 15 %.

Tato kombinace představuje výzvu pro tradiční metody recyklace. Abychom dosáhli efektivních a udržitelných řešení, jsou nutné specializované postupy. My však tuto výzvu vnímáme jako poslání. Věříme, že se stane hnacím motorem transformativních změn napříč celou oblastí komerčního developmentu v České republice. Snažíme se objevovat netradiční způsoby využití každého materiálu v budově. A to ať už jde o cihly, zářivky, nebo extrémně komplexní materiály, jako jsou sádrokartonové desky. Jako průkopníci cirkulárního stavebnictví neustále hledáme nové cesty, které budou moci následovat i ostatní," vysvětluje Eva Nykodymová.

Aktivní zapojení jednotky komerčního developmentu společnosti Skanska v České republice do soutěže v kategorii Recyklovaný stavební materiál, svědčí o tom, že se společnost hlásí k udržitelným stavebním postupům a kruhovému pojetí. Skanska se snaží, aby lidé ve stavebnictví pochopili, jak důležité je dobře nakládat s odpady, a dává jim nápady. Tím společnost pomáhá řešit velký problém s opětovným využitím sádrokartonu a dalších věcí, které obvykle končí na skládkách. Tím, že z těchto věcí dělá užitečné nástroje, ukazuje společnost Skanska stavebnictví, jak novým způsobem přemýšlet o životním prostředí.

Autor: tým kanceláře.cz