15. června 2023

Společnost UBM plánuje stavět ze dřeva nejen bytové domy, ale také kancelářské budovy. Stávající zákony však České republice ztěžují rozšíření dřevostaveb.

Společnost UBM plánuje stavět ze dřeva nejen bytové domy, ale také kancelářské budovy. Stávající zákony však České republice ztěžují rozšíření dřevostaveb.

Tento článek pojednává o ambiciózních plánech společnosti UBM Development Czechia na výrobu ekologických dřevěných domů a kanceláří v České republice. UBM se snaží změnit legislativu, která ztěžuje rozvoj tohoto typu staveb, a ukazuje svůj první rezidenční projekt Timber Prague jako příklad dobré praxe. Článek se zaměřuje také na technické aspekty dřevostaveb a jejich přínos pro životní prostředí a zdraví lidí.

Společnost UBM Development Czechia má velké plány na výrobu dřevěných domů, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Po vzoru své mateřské společnosti UBM Development AG, která staví kancelářské budovy v Rakousku a Německu, chce firma v České republice stavět domy i kanceláře. UBM Development Czechia právě zahájila výstavbu rezidenčního projektu Timber Prague. Bude v něm 62 bytů v moderních dřevostavbách s několika podlažími z masivních dřevěných panelů. To ukazuje, že dřevo je dobrý stavební zdroj, protože zanechává menší uhlíkovou stopu, jeho stavba trvá kratší dobu a je prospěšná pro zdraví a pohodu. Cílem UBM je přispět ke změně starých zákonů, které ztěžují rozvoj tohoto typu ekologických a udržitelných staveb v České republice a které nedovolují stavět budovy vyšší než čtyři patra nebo 12 metrů požární výšky.

Společnost UBM Development AG pracuje na dvanáctipatrové kancelářské budově Timber Peak v Mohuči, která bude využívat 6 000 m3 dřeva. V České republice jsou však pravidla velmi přísná. „K tomu, aby u nás mohly vznikat stavby vyšší než 12 metrů požární výšky je třeba změnit platnou legislativu. Problematická je de facto jedna tabulka udávající požární normu čtyř nadzemních podlaží. Jakékoliv obavy z výstavby vyšších budov jsou ale naprosto zbytečné. V okolních zemích jako je Německo či Rakousko, ale i ve Skandinávii se již osmi- až dvanáctipodlažní dřevostavby staví standardně a případná rizika jsou zcela srovnatelná s ostatními typy staveb," říká Josef Wiedermann, jednatel společnosti UBM Development Czechia. A dodává: „V tomto směru chceme působit na české zákonodárce a první projekt dřevostaveb Timber Praha jim ukazovat jako příklad dobré praxe. Začali jsme se rovněž účastnit konferencí, seminářů a dalších akcí k tomuto tématu, mimo jiné také v Parlamentu ČR. První návrh nových norem by podle posledních informací měl vzniknout za zhruba dva až tři roky, bude se pak ale ještě dlouze schvalovat. To je z našeho pohledu příliš pomalé, a proto bychom rádi pomohli celý proces urychlit."

V rámci prvního projektu UBM svého druhu byl beton nahrazen dřevem

Společnost UBM Development Czechia právě oznámila, že její zkušební projekt dřevostavby v České republice bude postaven a prodán. Timber Praha je první bytový dům v moderní Praze, který je ze dřeva a má více než jedno podlaží. Podle současných pravidel bude mít nejvyšší budova v Praze-Reporyjích čtyři podlaží. Bude zde 62 bytů o velikosti od 39 m2 do 110 m2 a dispozicích od 1+kk do 4+kk. Výrobu dřevěných částí nadzemních podlaží má na starosti rakouská společnost ELK, která má se stavěním ze dřeva bohaté zkušenosti.

Projektantská společnost Casua nejprve uvažovala o projektu jako o jednoduché betonové stavbě. V souladu s cíli společnosti UBM Development AG, která chce být největším evropským stavitelem ekologických budov ze dřeva, jej projekční oddělení UBM změnilo na dřevostavbu. Na technickém návrhu se podílela společnost Prodesi/Domesi. „Přeměna návrhu bytového domu z klasické konvenční stavby na dřevostavbu byla pro nás velkou výzvou, především s ohledem na požární řešení. Dokázali jsme najít zajímavé technické řešení, které ještě nikdo v ČR neaplikoval, a úspěšně ho projednali s Hasičským záchranným sborem. Výsledek je použitelný i na mnohem větší projekty v blízké budoucnosti. Nyní je už realizace Timber Praha v plném proudu a nás velmi těší, že jsme u výstavby vůbec prvních dřevěných vícepodlažních bytových domů v novodobé historii Prahy," říká Zdeněk Konvalina, manažer technického řešení projektu ze společnosti Domesi Timber Construction."

Dřevo je stále oblíbenější také proto, že zpracování CLT panelů lze provést rychle a přesně

V minulosti se dřevo ve stavebnictví používalo hlavně proto, že hezky vypadalo. V dnešní době se díky novým způsobům jeho zpracování stále více využívá i jako stavební zdroj. Patří mezi ně nejmodernější panely CLT (křížem lepené dřevo), které se používají i při stavbě vícepodlažních kancelářských budov a projektu domu Timber Prague. CLT panely mají velkou pevnost, unesou velkou hmotnost a jsou velmi odolné vůči ohni.

Zdroj: Unsplash 

Společnost UBM zároveň využívá novou technologii prefabrikace. Jednotlivé kusy dřeva se vyrábějí v dílně a hotové díly se na staveniště přivážejí na nákladních autech. Tím se zvyšuje přesnost a kvalita práce, ale také se zkracuje doba potřebná k tomu, aby se něco postavilo. „V případě Timber Praha už máme například z továrny hotovou fasádní stěnu, a to i s vnějším obkladem z modřínu. Montáž dřevěných částí tří nadzemních podlaží jednoho bytového domu nám takto zabere zhruba tři týdny. Všechny domy budou trvat cca tři měsíce. Poté nás čeká zhruba dvouměsíční kompletace. Projekt budeme mít dokončen za zhruba 5,5 měsíce od doby zahájení dřevěné montáže. Celková doba výstavby s využitím prefabrikace je tak u dřevostaveb výrazně kratší než výstavba klasickým způsobem na staveništi." říká Tomáš Krej, ředitel projekčního oddělení UBM Development Czechia.

(Nejen) energeticky úsporné domy jsou dobré pro lidi i životní prostředí

Dřevo je dobré i pro Zemi, když se z něj staví. Je to materiál, který lze vyrábět znovu a znovu. Společnost UBM se věnuje schvalování dřeva (PEFC, FSC), které zajišťuje, že se dřevem se hospodaří zdravým způsobem. Také se skládá pouze z malých kousků. Místo toho, aby správce lesa porazil jeden strom, zasadí dva nebo tři nové. Nejlepší na dřevu je, že dokáže přijímat oxid uhličitý. Například v projektu Timber Prague se použije 1 800 m3 dřeva, které zadrží 1 800 tun CO2.

Zdroj: Unsplash 

Dřevo je také dobré pro zdraví a duševní pohodu lidí, protože díky němu jsou méně stresovaní a produktivnější. Dřevostavby tak mohou sloužit nejen jako obydlí, ale také jako kanceláře nebo školy. Dřevo také dobře izoluje, snižuje hluk a udržuje správnou teplotu v místnosti. Vytváří zdravé životní prostředí tím, že se přirozeným způsobem zbavuje virů a bakterií. Například koronavirus se na dřevěné stěně udrží pouze sedm až osm hodin, ale na betonové nebo cihlové stěně může zůstat až dva dny.

 

 

Autor: tým kanceláří