Správné sezení u pracovního stolu: Budete produktivnější, spokojenější a zdravější
K produktivní práci v kancelářském prostředí přispívá mnoho faktorů, jedním z nich je bezesporu zdravé sezení za pracovním stolem. Špatný způsob sezení může způsobovat zdravotní komplikace, jako jsou bolesti hlavy, zad a páteře nebo obezita. Abychom předešli zdravotním problémům a při práci se cítili komfortně, je potřeba dodržovat určité ergonomické zásady. Co přesně je ergonomie?
Co je to ergonomie?
Jedná se o široký obor zabývající se úpravou prostředí tak, aby člověku co nejlépe vyhovovalo. Při ergonomickém plánování pracoviště je potřeba vzít do úvahy několik prvků – charakter pracovní činnosti, způsob sezení, vybavenost pracoviště nebo organizace konkrétního místa tak, aby správné sezení podporovalo. Do ergonomie počítáme i externí vlivy pracoviště, jako jsou osvětlení, hladina hluku, přístupnost pracoviště apod.
Několik nezávislých zahraničních studií prokázalo, že kvalitně řešená ergonomie pracoviště má pozitivní vliv na výkonnost pracovníka, snižuje úrazovost a celkově přispívá k větší efektivitě práce.
Zůstávat v jedné poloze není přirozené
Práce na počítači v rámci zaměstnání má jedno specifikum – za monitorem většinou nesedíte jen v kanceláři, ale také po příchodu domů ve volném čase. Naše tělo ale není přizpůsobené tomu, aby většinu dne zůstalo nehybně v jedné poloze, natož vsedě. Proto je důležité, aby se alespoň na pracovišti na ergonomické požadavky důsledně dbalo (ne vždy má každý možnost mít ergonomický upravené i bydlení).
Velký trend, který se v poslední době objevuje i u nás, je pozice stání, tzv. standing office. Kombinaci stání a sezení při práci si pochvaluje mnoho lidí jako ideální způsob, při kterém se cítí fyzicky dobře i při několikahodinové práci.
Sedět správně u počítače ale neznamená jen sedět rovně. Je důležité mít monitor, židli i stůl ve správné výšce, ruce a nohy ve správné poloze a oporu na správných místech.
Správná židle jako základ
Pořízení kvalitní židle je základ pro vytvoření prostředí, které vám nebude ničit zdraví. Konstrukce židle musí být pevná a stabilní, musí mít vhodnou bederní opěrku, správnou délku sedáku, rozměrově vyhovující opěradlo, kvalitní měkčení a ideálně také područky a opěrku hlavy. Základní kancelářské židle umožňují jen pár výchozích nastavení, jako je výška sezení nebo posuv sedáku. Ergonomické židle nabízejí mnohem bohatší možnosti nastavení, jako je například úprava bederní opěrky.
Pokud přemýšlíte nad cenou kancelářské nebo ergonomické židle, je na místě zvážit její využití. Pokud sedíte celou dobu pracovního dne, tedy 8 hodin a více, měli byste uvažovat o investici do dražší a kvalitnější židle. Vyšší cena obvykle znamená kvalitnější materiály, a tedy i delší životnost. V případě, že sedavým zaměstnáním trávíte méně hodin, můžete vybírat i z cenově dostupnějších variant.
Výška pracovní stolu
Kromě výběru správné židle je velmi důležitý také stůl, který by měl být ve správné výšce. Ideální výška je taková, aby byla při práci ruka položená v úhlu 90-100 stupňů v lokti. Pokud položíte dlaně na stůl, neměla by být zápěstí ohnutá. Jestliže je stůl příliš vysoký, bude vás nutit zvedat ramena, což vede k podráždění svalů a nepříjemným bolestem.
Z nabídky na trhu si můžete vybrat klasický nebo nastavitelný stůl. Pro správné ergonomické sezení je ale vhodnější pořídit stůl výškově nastavitelný. Ten se prodává ve dvou variantách. Méně praktickým, ale levnějším řešením je polohovací stůl s kličkou. Ty dražší, ale praktičtější, mají zabudovanou elektroniku, díky které můžete tlačítky posouvat stůl do výšky nebo nastavit náklon. Tento systém je velmi dobrým řešením pro pracovníky, kteří rádi střídají polohu práce v sedě a ve stoje.
Jak by mělo vypadat správné sezení?
Při správném sezení by měly být nohy stabilně na podlaze a kolena by s podlahou měla svírat pravý úhel. Područky by měly být v takové výšce, že pokud položíte ruce na stůl, úhel v lokti bude 90-100 stupňů. Pozadí by by mělo být na židli co nejvíce vzadu, záda vzpřímená a výška sedáku tak, aby umožňovala pohodlné sezení.
To, že člověk mnohdy správné zásady při práci u počítače podceňuje, potvrzuje i server BezpecnostPrace.info, který se mimo jiné zabývá i zásadami ergonomie: „Člověk si zdravotní rizika při práci na počítači kolikrát ani neuvědomuje – nevnímá je a ani si je nepřipouští. K tomu dojde většinou až v době, kdy se projeví dlouhodobé bolesti. Málokdo začne situaci svého zdravotního stavu přisuzovat práci na PC“.