3D tiskárny dnes ve velkém tvoří už i nábytek. Mohly by proto představovat budoucnost udržitelných kanceláří
Trh s 3D tiskárnami se stále zvětšuje. Čím dál více lidí v nich totiž vidí potenciál pro tvorbu ekologicky nezávadných produktů. Skvěle dokážou pomoci při tvorbě celých kanceláří.
Celosvětový objem prodaných 3D tiskáren by měl podle společnosti Statista do konce letošního roku dosáhnout hodnoty 17,4 miliard dolarů. To je zhruba 38% nárůst oproti roku 2020. Z České republiky přitom pochází jedna ze třech největších společností světa věnující se výrobě těchto strojů, která své výrobky dodává třeba i vizionáři Elonu Muskovi nebo NASA.
Dnes se 3D tiskárny používají zejména k masové výrobě malých součástek do větších výrobků. Mají však mnohem rozsáhlejší potenciál. Třeba při tvorbě udržitelného vybavení pro vaši kancelář. Pokud to myslíte s ekologií na pracovišti vážně, mohou pro vás být výrobky z 3D tiskáren skvělým pomocníkem.
Jak 3D tiskárny pomáhají planetě?
3D tiskárny dokáží pracovat s nejrůznějšími materiály, nejčastěji je však využíván plast. Z něj pak tiskárna skládá výrobek podle modelu vrstvu po vrstvě. Takový způsob výroby může být časově i finančně efektivní, protože při něm (na rozdíl od jiných způsobů výroby) nevzniká žádný odpadový materiál.
Další výhodou takového procesu je, že výrobky z jediného materiálu lze snadno „roztavit“ a znovu z nich vytvořit něco nového. Toho si je vědom například rakouský výrobce nábytku Bene. Ten tak vytvořil celou kolekci kancelářských doplňků (například držáků na mobil či tužky) vytvořených pomocí 3D tiskárny ze 100% recyklovatelných použitých plastů.
Právě plasty jsou pro naši zemi zásadní ekologickou výzvou a 3D tiskárny je dokáží transformovat z odpadu na nové výrobky. Když totiž nějaký předmět vytvořený tiskem přestanete potřebovat, stačí jej místo vyhození do koše přeměnit v původní materiál a vytvořit z něj něco nového.
Natiskněte si nábytek
Na světě však dnes existují i mnohem větší 3D tiskárny schopné produkovat mnohem větší výrobky. Společnost Bene tak například v Dubaji vytvořila během 17 dnů za pomocí 3D tiskárny celou plně funkční kancelář.
Byť je tisk celých budov možný, zatím se praktikuje pouze ojediněle. Stále diskutovanější je ale možnost výroby nábytku pomocí 3D tiskáren. Díky tomu by totiž mohly najít využití staré plasty, což by mohlo výrazně prospět naší planetě – snížilo by se množství plastového odpadu a zároveň by nebyla potřeba produkce nových materiálů.
Další výhodou 3D tisku je to, že dává produktovým designérům mnohem volnější ruce. Předlohy se totiž tvoří v počítačových programech, které nabízejí obrovské možnosti. Brzy by se tedy mohly výrobky 3D tiskáren stát běžnou součástí udržitelných kanceláří i domácností.