23. listopadu 2021

Inspirujte se atypickými styly kanceláří a rozprouděte ve svých zaměstnancích kreativitu

Inspirujte se atypickými styly kanceláří a rozprouděte ve svých zaměstnancích kreativitu

Zaměstnavatelé se snaží získat nové zaměstnance nejrůznějšími způsoby – třeba pěknými kancelářemi. Pokud byste také chtěli své potenciální pracovníky nalákat třeba na hezké a přívětivé prostředí, bude možná potřeba se od ostatních trochu odlišit a udělat z vašeho pracoviště originální místo. Způsobů, jak svou kancelář trochu okořenit a dodat jí jedinečnost, je mnoho. Vybrali jsme pro vás několik neotřelých designů, kterými se můžete sami inspirovat.

Místo, kde pracujeme, silně ovlivňuje naši produktivitu, kreativitu i náladu. Ví o tom i čím dál tím více pracovníků, kteří se při výběru práce často zaměřují právě na zpracování a atmosféru potenciální kanceláře, kterou jim zaměstnavatel nabízí. Oslovit by je mohly například následující koncepty. 

Psí kancelář

V obyčejných kancelářích se většinou nachází pouze jeden živočišný druh – člověk. Pokud byste na své pracoviště rádi přinesli trochu více energie a života, není to žádný problém. Například v kancelářích americké společnosti BARK najdete kromě samotných zaměstnanců i pejsky – spoustu pejsků. Ti zde mají svá vlastní místečka na ležení a žijí si tu vlastním životem. 

Samozřejmě je potřeba, aby byli všichni chlupáči dobře vychováni a pracovníky nerušili při práci. Pokud ale do kanceláře vstup pejskům svých zaměstnanců dovolíte, přijde s nimi i nenahraditelná energie, která může pracovníky nabudit a povzbudit k lepším výkonům. Přeci jen stále platí, že pes je nejlepší přítel člověka. 

Hřiště pro dospělé

O vytvoření co nejoriginálnějšího a nejzábavnějšího prostředí pro své zaměstnance se snaží zejména společnosti, v nichž je při práci potřeba zapojit fantazii a představivost. Monotónní a nudné prostředí totiž dokáže kreativní duše úplně vysát. 

Mnoho firem (mezi nimi třeba i Google) tak přistoupilo k transformaci svých kanceláří na jakási dospělácká hřiště. Nemusí přitom jít o žádnou extra drahou investici. Stačí zapojit svou vlastní představivost a pracovníkům nabídnout k dispozici třeba terč na šipky nebo jednoduché deskové hry, které si mohou zahrát při pauze. Trocha jiné zábavné aktivity dokáže zaměstnance uprostřed pracovního dne probudit, rozveselit a po dohrání se mohou plní energie vrhnout zpět do díla.

Zkuste do kanceláře přinést i nějaké prvky, které podpoří fyzickou aktivitu, aby zaměstnanci jen celý den neseděli u počítače. Skvělým oživením jsou například skluzavky pro přesun, stolní fotbálky, lezecké stěny nebo další vybavení, jehož využitím si mohou zaměstnanci proložit práci a na chvíli se zabavit jinak.

Umění všude okolo

Dalším skvělým způsobem, jak do své kanceláře přinést něco navíc, je umění. Ano, na některých pracovištích sem tam zahlédnete nějaký ten zarámovaný obraz nebo fotku z hobby marketu. Co kdybyste však šli trochu dál a vyzdobili svou kancelář opravdovým uměním.

Nemusíte hned nutně utrácet budget celé firmy, abyste si pořídili obraz z dílny van Gogha nebo Picassa. Na internetu lze najít díla mnoha šikovných výtvarníků z minulosti i ze současnosti, která jsou podobně krásná, ale vzhledem k menší popularitě o mnoho levnější

Obrazů, sošek nebo jakéhokoliv jiného umění můžete do kanceláře umístit více. I to rozproudí kreativitu a zaručeně zničí monotónnost jakéhokoliv prostředí. Pokud pak chcete posunout uměleckou stránku svých kanceláří ještě o úroveň výš, můžete si třeba nechat od nějakého šikovného writera udělat mural (nástěnnou malbu) v duchu vaší firmy na některou ze stěn. 

Retro

Pokud vám dnešní doba přijde divná, nebo vás jen fascinují jiná období dějin, můžete směřovat styl své kanceláře klidně do jiného století. Designerská společnost Neo-Pangea má například své sídlo ve staré industriální budově, kde dříve sídlila banka. Místo samozřejmě rekonstruovala pro požadavky moderní doby. Ducha a atmosféru začátku 20. století tu však stále udržuje. Interiér je dobově stylizován a železo-dřevěný nábytek je dokonce vyroben na míru tak, aby do celého konceptu přesně pasoval. 

Pokud ve svém týmu sdílíte nadšení pro určitou historickou dobu, nebo z ní třeba jen čerpáte inspiraci, nebojte se své pracoviště obléct do retra. “Poladit” můžete i pracovní dresscode, abyste se alespoň v práci přenesli do jiných časů – ať už jde o středověk, průmyslovou revoluci nebo třeba 60. léta. 

Autor: Petr Hejčl