Víte, co je to biofilní design? Soužití s přírodou i na pracovišti
Člověk je součástí přírody. Od dob průmyslové revoluce jsme však od ní začali postupně utíkat. V současnosti se ale opět snaží stále více lidí žít v co největším souladu s naší planetou. Přírodní prvky mohou v kombinaci s novodobými technologiemi a uspěchaným světem tvořit poměrně zajímavou symbiózu, kterou lze zakombinovat i do interiérů našich domovů či kanceláří.
Co to je zelená architektura, jistě nemusíme dlouze vysvětlovat. Její principy spočívají zejména v potlačování dopadů našich bydlišť a pracovišť na životní prostředí. Biofilní design jde o poznání hlouběji, a to díky přímému začlenění čistě přírodních prvků přímo do moderního interiéru.
Pojem biofilie je mnoha laikům možná cizí, brzy se s ním ale budeme setkávat na každém kroku. Poprvé se objevil v roce 1984 v díle amerického přírodovědce Edwarda Osborne Wilsona, který přišel s myšlenkou přirozené tendence lidských bytostí spojovat se s ostatními formami života. Biofilie se tak týká v podstatě všeho, co souvisí s láskou k přírodě a všem živým systémům.
Co to znamená biofilní design?
Biofilní design označuje takové interiéry, které kromě tradičních stěn a nábytků obsahují i další čistě přírodní prvky v nejrůznějších podobách – od rostlin přes jezírka až po jiné živočichy. Díky použití přírody v její nejčistší podobě dodáme našim kancelářím nejen originální a elegantní vzhled, ale zároveň získáme celou řadu benefitů pro naši náladu a fungování. Nejde už jen o fyzické začlenění přírodních aspektů do moderní zástavby, ale i jejich význam pro lidské zdraví a emocionální souznění s celým prostorem. Ostatně v době, kdy až 90 % našich životů strávíme uvnitř budov, je návrat k přírodě více než žádoucí.
Při utváření biofilního interiéru bychom se měli držet stěžejních prvků, na kterých chceme celý design postavit. Budou to zelené rostliny, dřevěné masivy nebo vodní plochy? Možností je téměř nekonečno, protože inspirovat se můžete kdekoliv, kde ještě lidská zástavba krásy přírody nepohltila. Pokud se rozhodnete vstupní halu pojmout jako jedno velké jezero, nezapomeňte na dostatek vody i v dalších patrech budovy. Co třeba umístit stěnový vodopád jako rozdělovač do open space kanceláře?
Rovnováha je klíč k úspěchu
Biofilní design spočívá hlavně v souladu přírodních barev, světla a zdravého ovzduší. Při stylizování interiéru do naturálního směru je důležité vnímat především vzájemnou souhru živlů a člověka. Používejte výrazné prvky, jako jsou zelené stěny, umělé potůčky, nebo třeba obrazy z živých mechů a umisťujte je nejlépe tak, aby byly vždy všem na očích. Nebojte se kombinování různých druhů rostlin, nerostů, dřevin a vodních prvků – zkuste si představit, že budujete nádherný les přímo ve své kanceláři.
Když se řekne příroda ve spojitosti s interiérovým designem, většina z nás si nejspíš vybaví zelené rostliny. Kromě toho, že jejich přítomnost v místnosti podporuje cirkulaci kyslíku a eliminaci škodlivých látek z ovzduší, jsou dalším prvkem, na kterém lze celý biofilní design své kanceláře postavit.
Na stromech vaši zaměstnanci přímo úřadovat nemusí, ale nástěnné zahrady jsou velmi dobrým začátkem na cestě k souznění s přírodou. Jejich hlavní výhodou je kromě očisty vzduchu i nenáročná údržba a velmi působivý design, který se hodí například na recepci nebo do velké zasedací místnosti.
Možností, jak lze zakomponovat rostliny do interiéru kanceláře, je samozřejmě mnohem více. Stěnu na chodbě můžete například pojmout jako jedno velké podlouhlé terárium, zřídit si bylinkárium v kuchyňce nebo na střechu budovy umístit skleník, který může sloužit i jako zdroj čerstvé svačiny na každý den.
Záleží i na barvách
Barvy jsou velmi důležitým aspektem každého interiéru a v tom s biofilními základy to platí dvojnásob. Odstíny vaší přírodně laděné kanceláře se však nemusí ubírat pouze do občas velmi fádní hnědé.
Mezi krásné barvy země patří například i olivově zelená nebo hořčicově žlutá. Z přírodních tónů je i celá škála modrých odstínů symbolizující řeky, moře, oceány, a v neposlední řadě oblohu. Krásný výhled na nebe zajistíte dostatečně velkými okny nebo přímo prosklenými stěnami, které vám zaručí maximum denního světla a také nižší účty za elektřinu.