Zdražování nemovitostí výrazně zrychlilo, ceny domů i bytů stouply o pětinu
Zdražování nemovitostí v Česku nepolevuje. Naopak, ceny rostou ještě výrazněji než dříve. Podle Indexu cen nemovitostí vydávaném Českým statistickým úřadem (ČSÚ) zdražily nemovitosti v loňském třetím čtvrtletí meziročně o výrazných 22 procent. Jde o nejvyšší nárůst v celé historii indexu, tedy od roku 2009. Vysokou poptávku dále posilují obavy z inflace. Ceny kromě toho nadále tlačí i zdražování stavebních prací a materiálů.
Zásadním faktorem růstu cen nemovitostí, který přetrvává už léta, je extrémní převis poptávky nad nabídkou. Problémem je především příliš složitý a zdlouhavý proces povolování nových staveb, jenž neumožňuje developerům pružně reagovat na zájem kupujících, který navíc kontinuálně roste už několik let.
Další příčinou zdražování je také zastaralý a vyčerpaný územní plán hlavního města, který se sice ad hoc aktualizuje podle konkrétní potřeby, ale neustálá nutnost jeho změny před prakticky každým větším rezidenčním projektem prodlužuje povolovací proces řádově o roky. V současnosti se pracuje na vzniku nového územního plánu hlavního města a jeho finální podoba by měla vstoupit v platnost v roce 2023.
Růst cen starší nemovitosti nemine
Nedostatek nových bytů se promítá také do trhu se staršími nemovitostmi. Pokud totiž lidé nenajdou na trhu vhodný nový byt nebo dům, jsou nuceni nakupovat na tzv. sekundárním trhu. Vývoj ceny starších nemovitostí pak kopíruje růst cen nových bytů.
Zájem o nemovitosti podpořila koronavirová pandemie
Zásadním impulsem pro akceleraci zájmu o nemovitosti, který dále žene vzhůru jejich cenu, byl i příchod koronavirové pandemie. Přes počáteční propad v době nejvyšší nejistoty na samém začátku restriktivních opatření přišel po necelých dvou měsících naopak velký realitní boom. Lidé si uvědomili, že nemovitosti představují v krizi jednu z mála výhodných a bezpečných investic.
Finální cenu ovlivňuje drahý stavební materiál
Do finálních cen se promítá také dramatické zdražení stavebních materiálů. To potvrzuje Marcel Soural, předseda představenstva developerské společnosti Trigema.
„Zdražování jakýchkoliv vstupů se samozřejmě logicky odráží ve výsledné ceně bytu. Nejinak je tomu u cen stavebních materiálů, i ony jsou tedy jedním z faktorů, které hrají v neprospěch stabilizace či poklesu cen bytů,“ řekl Soural.
Ceny nemovitostí zvyšuje i míra inflace
Dalším faktorem ovlivňující růst cen nemovitosti je míra inflace, která loni v listopadu dosáhla šestiprocentní hranice, a přestože byla nejvýše za posledních třináct let, tak letos podle všech očekávání nejspíš ještě vzroste.
Není proto divu, že se lidé snaží najít způsoby, jak své úspory před inflací chránit. Jednou z nejlepších cest představují právě investice do nemovitostí. Dá se tedy opět očekávat velký zájem o pořízení bytu či domu na investici, ať už by se jednalo o pronajímání, nebo jen čekání na zhodnocení díky dalšímu růstu cen nemovitostí.