Galavečer Best of Realty 2022: porota opět ocenila výjimečné realitní projekty
Tuzemské předávání „realitních Oskarů“, i tak se říká galavečeru Best of Realty, který je vyvrcholením každoroční stejnojmenné soutěže. Letošní 24. ročník se konal 15. listopadu v pražském Foru Karlín, kde se o ceny utkalo na padesát projektů z celé republiky.
Ceny se udělují v pěti hlavních kategoriích. To jsou jmenovitě rezidenční projekty, administrativní centra, obchodní centra, hotely a průmyslové a skladové areály. Největší nápor uchazečů zažívá tradičně kategorie rezidencí.
„V letošním ročníku devítičlenná odborná porota hodnotila projekty, jejichž kolaudace proběhla mezi 1. lednem loňského roku a letošním podzimem. Zejména v kategorii rezidenčních projektů, a pak také průmyslových a logistických areálů, neměla snadné rozhodování, protože v těchto kategoriích o titul usiloval velký počet realizací. Jsem ráda, že mezi projekty, které si z večera odnesly ocenění, figuruje i několik mimopražských staveb,“ říká Jana Hrabětová, ředitelka soutěže Best of Realty.
Široké spektrum kritérií pro hodnocení
Kýžený vítězný titul v kategorii menších rezidenčních projektů do 55 bytů si odnesli realizátoři Rezidence Čertův vršek v Praze 8 (na fotografii). U větších realizací porotce nejvíce zaujala Molo Lipno Residence v Lipně nad Vltavou. První jmenovaný projekt podle poroty zvítězil především díky vysoké míře využití ekologicky šetrných technologií a materiálů a také díky architektuře respektující okolní zástavbu. Druhý projekt porotu zaujal nejen svým výjimečně kvalitním architektonickým zpracováním, ale i faktem, že se díky svému uspořádání a 150metrovému vyhlídkovému molu nepochybně stane dominantou nově vytvořeného centra města.
„Projekty jsou hodnoceny podle širokého spektra kritérií, z nichž rozhodující jsou urbanistické a architektonické řešení, kvalita realizace, zasazení do lokality a přínos lokalitě a komerční úspěšnost projektu. Stále větší váhu má v posledních letech i kritérium udržitelnosti. Snažíme se o komplexní posouzení. Pomáhá nám i foto či videodokumentace, kterou porotci osobně pořídili při svých návštěvách projektů a lokalit – to nám často poskytne další cenný vstup pro rozhodování,“ komentuje proces hodnocení jednotlivých projektů Tomáš Drtina, předseda devítičlenné odborné poroty.
Speciální ceny
V kategorii obchodních center si trofej odnesl projekt OC Rokycanská v Plzni, mezi hotely zvítězila rekonstruovaná budova bývalého Cukrovarnického paláce, nyní hotel Andaz Prague v Praze 1. Co se týká kategorie průmyslových a skladových areálů, zde porota přiřkla prvenství Panattoni Parku Kojetín a v něm umístěnému robotickému distribučnímu centru Amazon.
V rámci soutěže se také uděluje několik speciálních cen, jejichž držitelé si právem získávají pozornost veřejnosti. Je to Zvláštní cena poroty, Cena Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN), Cena čtenářů mediálních partnerů, uvedení do Síně slávy Best of Realty a ocenění Environmentální projekt roku.
„Ráda sleduji projekty, které porota každoročně navrhuje na zvláštní cenu. Jejich složení bývá hodně pestré, a tak tomu bylo i letos. Mezi adepty na toto ocenění figurovala například mateřská škola v Praze 9 či rekonstrukce Jihočeské filharmonie,“ říká Jana Hrabětová.
Zvláštní cenu poroty nakonec získala rekonstrukce Jihočeské filharmonie v Českých Budějovicích (na fotografii), kde byla vyzdvihnuta po všech stránkách perfektně zvládnutá rekonstrukce koncertního sálu v budově bývalého kostela svaté Anny. Award for Excellence Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí obdržel Petr Hlaváček, bývalý ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy.
Držitelem ocenění Environmentální projekt roku se stala regionální centrála ČSOB – HHQ v Hradci Králové, která zvítězila i v kategorii administrativní centra. Hned dvojité ocenění stavby dokazuje, že komplexní přístup k udržitelnosti a využití technologií v konceptu chytrých budov se vyplácí.
Do Síně slávy byl letos uveden architekt Jakub Cigler. Cenu čtenářů pro rok 2022 si odnesl projekt Maison Ořechovka (2. etapa) v Praze 6.