Co vyrostlo v lese českého a zahraničního designu? Designblok se letos zaměřil na udržitelnost a ochranu životního prostředí
Designblok, to je největší středoevropská přehlídka designu a módy, která se může chlubit již čtyřiadvacetiletou tradicí. Letošní ročník se uskutečnil od 5. do 9. října ve dvou výstavních prostorách: Gabriel Loci v Holečkově ulici a v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Téma festivalu dělalo čest tomuto ročnímu období – byl jím Les, kam právě na podzim mnoho z nás zamíří hledat trochu klidu a harmonie.
Téma si lze vykládat mnoha způsoby. Les je pro někoho místem relaxace při procházkách nebo houbaření, jiný si zase představuje tajemné šumění korun stromů a proplétající se lesní cestičky vedoucí na skryté mýtiny. Je třeba vyzdvihnout i nepostradatelný vliv lesů na životní prostředí a smutnou skutečnost, že lesů každoročně celosvětově ubývá. Jak téma pojalo množství vystavujících z řad etablovaných firem, značek, studií, nezávislých tvůrců, talentovaných nováčků i mezinárodních hvězd, na to se návštěvníci podívali na Smíchově, kde v Superstudiu obdivovali padesátku firem a značek z celé Evropy.
Openstudio naproti tomu nabídlo prezentaci autorů a designerských studií, a poskytlo tak komplexní pohled na současnou tvář českého designu. Více než sto instalací a pop-upů v Gabriel Loci, unikátním komplexu, který je součástí investiční skupiny Cimex Invest, doplnila dvacítka současných designérů, kteří předvedli použití tradičních technologií a řemesel v novém pojetí ve druhé lokaci Openstudia – Uměleckoprůmyslovém museu.
A co konkrétní jména? Ikonická švýcarská značka Vitra, navrhující nábytek i doplňky do domácnosti, nizozemské studio Toer, specializující se na hravé světelné instalace a nekonvenční kinetická svítidla, nebo sklářské firmy Brokis, Lasvit a Preciosa, jejichž osvětlení místnost nejen prosvětlí, ale přidá jí také estetickou hodnotu. Pozvání letos přijaly i zahraniční hvězdy jako legenda produktového designu Richard Hutten i polské duo Chmara.Rosinke věnující se experimentálnímu pojetí kuchyní. S tématem lesa ladily dřevěné novinky z dílny značek Devoto, Javorina nebo Wuders.
Samotný střed, místo setkávání a srdce festivalu Designérie, na jejíž podobě pracují každý rok jiní designéři, se letos proměnilo na pohádkové místo inspirované lesem a houbami. Prosklený ambit Gabriel Loci nabídl práci designérek Moniky Matějkové a Veroniky Watzkové ze studia MY DVĚ, pro které je typická tvorba pro děti překypující fantazií a odkazující nejen k tradicím českého loutkářství. Nadějné české designérky velmi motivuje ochrana životního prostředí, a proto byly veškeré dekorace vyrobeny z již recyklovaného materiálu, jako jsou desky z drcených nápojových kartonů.
Z řady speciálních výstav, které doplnily program Designbloku, stojí za to vypíchnout tu, která podpořila současné ukrajinské umělce ve snaze tvořit dál navzdory probíhající válce v jejich zemi. V Gabriel Loci se v expozici Sláva Ukrajině! předvedlo sedm progresivních ukrajinských designérů, studií a značek. Díky prezentaci svých prací na Designbloku měli tito umělci možnost přitáhnout pozornost médií, galeristů, kurátorů a výrobců, a posunout se tak v kariéře. V kostele Zvěstování Panny Marie představila svou instalaci Viktoria Yakusha, přední kyjevská designérka navrhující nábytek, svítidla a doplňky pro domácnost pod světově proslulou značkou FAINA. V Openstudiu svá díla pak prezentovali například Gunia Project, Gushka Wool, Seri/graph studio nebo Sergey Zhernov.
Letošní ročník Designbloku uzavřelo předávání Cen Designbloku v neděli 9. října v rámci gala večera v kapli Sacre Coeur. Předávání cen bylo výjimečné tím, že v historii festivalu poprvé byla porota složena pouze ze zahraničních velkých jmen spojených s designem v čele s prezidentkou Anne-France Berthelon. Oceňování si každoročně klade za cíl vyzdvihnout ze stovek vystavujících ty nejvýjimečnější projekty, instalace či umělecká díla ve stanovených kategoriích. Od roku 2021 je součástí Cen Designbloku také speciální Cena Veolia za udržitelný design se samostatnou odbornou porotou. Cenu za mimořádný počin – Grand Prix získala sklářská výtvarnice Lada Semecká, cenu Veolia za udržitelný design obdrželo nové studio NOVA VITA.