Jak férově ohodnotit své zaměstnance? Nový americký startup vám poradí
Určení ideální výše platů pro zaměstnance a jejich následné zvyšování je náročný úkol, se kterým se trápí většina zaměstnavatelů. V dnešním rychle se měnícím pracovním světě je navíc hledání v tabulkách, zastaralých průzkumech a dalších zdrojích značně neefektivní. Proto ve světě začínají vznikat aplikace, které vám s ohodnocením zaměstnanců pomohou a veškeré informace o platech udržují na jednom místě.
Roger Lee v roce 2008 získal bakalářský titul z aplikované matematiky na Harvardově univerzitě. Po studiu založil společnost Thunder, kterou následně koupil maloobchodní gigant Walmart, díky čemuž se Lee v roce 2014 dostal do prestižního žebříčku Forbes 30 pod 30. Tím však jeho kariéra teprve odstartovala.
O rok později totiž založil nový startup Human Interest, který vloni investoři ocenili na více jak 1 miliardu dolarů. Během vedení svých společností však Lee zjistil, jak je náročné správně ohodnocovat své zaměstnance. Nedávno proto odhalil svůj nový startup Comprehensive, který má za úkol zaměstnavatelům pomoct právě s nastavením férových platových podmínek pro své zaměstnance. Startup na svůj rozjezd od investorů získal již 6 milionů dolarů (zhruba 150 milionů korun).
„Otázka odměňování zaměstnanců byla jedním z našich hlavních zdrojů frustrace,“ řekl Lee webu TechCrunch. „Používali jsme snad tisíc tabulek, abychom sledovali a rozhodovali o platech, jejich férovosti, navýšení, platových rozpětích a nabídkách.“
Férové platy na základě dat
Podobné aplikace jako Comprehensive již existují. Patří mezi ně například OpenComp, která letos v únoru získala od investorů 20 milionů dolarů (cca 500 milionů korun), a jejích služeb využívají společnosti jako Discord, Reddit, Figma či Calm. OpenComp neustále získává aktualizovaná data o průměrných platech daných pozic, která uživatelům zobrazuje, dovoluje zaměstnavatelům nastavovat plánovaná zvyšování platů podle výkonu a obsahuje nástroje pro analýzu změn efektivity a platů v čase.
Comprehensive se chce od konkurence odlišit tím, že má být co nejkomplexnější a pomáhat podnikům se všemi aspekty otázek odměňování zaměstnanců. Kromě samotných platů chce radit také s jejich přehodnocováním, komunikací se zaměstnanci a analýzou odměňování. Lee chce docílit toho, aby zaměstnavatelé viděli všechny informace související s platy na jednom místě a měli o nich přehled.
„Když mají společnosti různé informace spojené s odměňováním zaměstnanců rozeseté v oddělených systémech, nemohou přijímat kvalifikovaná rozhodnutí o platech a jejich zvyšování,“ říká Lee. „Naším cílem je všechna tato data sjednotit.“
Aktuálně desetičlenná společnost chce navíc pomáhat primárně startupům, u nichž často platy zaměstnanců tvoří i 70-80 % veškerých výdajů, tudíž je zde co největší snaha tyto prostředky vynaložit co nejefektivněji.