Přicházejí workations. Mažou rozdíly mezi prací a dovolenou
Naučili jsme se oddělovat práci od zábavy. Přesto si více zaměstnanců bere tzv. workation (kombinace slov work = práce, vacation = dovolená). A u pracovní dovolené zůstává spousta lidí i po letech koronavirové pandemie, je s ní spokojená a nehodlá na tom nic měnit.
Změna pracovního prostředí může k lepšímu výkonu přispět. Své o tom ví i podnikatelka v oblasti marketingu z Kalkaty Vedika Bhaia. Loni v létě se s kamarádkou vydala na patnáctidenní výlet s batohem po indickém údolí Parvati, při kterém pendlovala mezi hostely, poznávala přírodu a věnovala se paraglidingu - to vše při plném pracovním nasazení u notebooku. „Po více než roce práce z domova jsem potřebovala změnit atmosféru," uvedla pro BBC Worklife.
Ačkoli byla Bhaia zvyklá pracovat na dálku, říká, že mentalita "práce odkudkoli", kterou vytvořila pandemie, ji přiměla k výletu, který kombinoval práci a volný čas. „Věděla jsem, že cestování udělá zázraky pro mé duševní zdraví a pomůže mi překonat tvůrčí blok, který jsem měla," dodává. Není ovšem sama, kdo se rozhodl práci a dovolenou zkombinovat. Při počátku pandemie se staly populární týdenní rezervace horských chat při práci na plný úvazek na dálku.
Pracovní dovolená
Odborníci tvrdí, že přizpůsobivost, kterou jsme si během pandemie vypěstovali, nás dobře připravila na to, abychom si mohli užít čas, který kombinuje práci a zábavu. Někteří zaměstnanci toho využívali již před covidem. „Myslím, že je to úžasné a dává to lidem možnost zažít věci, které by normálně nezažili," říká Martha Maznevski, profesorka na Western University v Kanadě. Ta si pravidelně přidává ke služebním cestám dny navíc a kombinuje cestování a odpočinek s navazováním kontaktů nebo s kurzy vaření či s jazykovými kurzy.
I ve třetím roce pandemie, kdy počet případů covidu celosvětově klesá, je práce na dálku stále v kurzu. A vzhledem k výhodám, které v ní zaměstnanci vidí - například více možností poznávat nová místa a zároveň plnit své každodenní povinnosti - se zdá, že se pracovní dovolené stanou trvalou praxí, která přetrvá i po skončení pandemie.
Práce a zábava se nevylučují
Služební cesty spojené s volným časem jsou také známé pod pojmem bleisure travel. Americká společnost poskytující cestovní služby zveřejnila výzkum, podle kterého více než čtyři pětiny z dotazované tisícovky lidí zvýšily při pracovní dovolené svou produktivitu a kreativitu. To potvrzuje i Andy Drane, senior partner advokátní kanceláře v Edinburghu. Sám přitom před pandemií nepovažoval práci na dovolené za možnou. „Kolegové i klienti očekávali, že budu v kanceláři 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.“ To se však podle něj obrátilo a byznys je teď pro něj mnohem flexibilnější.
Zjevná obliba pracovních dovolených se může zdát v rozporu s hluboce zakořeněnou myšlenkou, že bychom měli oddělovat práci a zábavu a pečlivě si vymezit čas pro každou z nich. Koneckonců, pokusy firem vnést "zábavu" do kanceláře - například pomocí pingpongových stolů či stolního fotbalu - byly dlouho odmítány jako triky. Hlavní atrakcí pracovních dovolených je však to, že zaměstnanci využívají nově nabytou flexibilitu, aby spojili práci a zábavu způsobem, který je pro ně smysluplný.