Jak vybrat osvětlení do kanceláře tak, aby zvýšilo produktivitu a nepoškozovalo zrak
V práci trávíme podstatnou část našeho života, a proto je důležité nejen to, aby nás bavila, ale také abychom se v kanceláři cítili pohodlně. Na tom se mimo jiné značnou částí podílí i osvětlení, jehož výběr bývá přitom často podceňován. Pojďte se s námi podívat na to, jak vybrat osvětlení do kanceláře tak, abychom na všechny úkoly dobře viděli a zároveň příliš nenamáhali oči.
Stropní světlo je základ
Stejně jako v domácnosti je základním zdrojem světla lustr, i kancelář si žádá nějaké centrální světlo, které celý prostor dostatečně osvětlí. Obecně platí, že by jím měla být zářivka. Těm, co se rozsvěcují dlouho a problikávají, však již dávno odzvonilo. Moderní LED zářivky mají dlouhou životnost, okamžitý náběh po zapnutí a nižší spotřebu energie.
Do velkých prostorných kanceláří se nabízí závěsná zářivková světla. Do místností s nižším stropem se pak hodí přívěsná světla. Stejné řešení můžete využít při osvětlování své domácí pracovny. Ta bývá většinou zasazená do koutu jiné místnosti – obvykle ložnice nebo obývacího pokoje, kde je hlavní svítidlo uzpůsobeno původnímu účelu.
Na barvě záleží
Kromě designu lustrů a lamp je velmi důležitým faktorem i barva osvětlení, která by měla co nejvíce připomínat přirozené denní světlo. Při vybírání světla do kanceláře tak zvolte zářivku s odpovídající chromatičností – pro práci se jako ideální rozmezí udává 4000–6500 Kelvinů. To přibližně odpovídá denní bílé barvě, která podporuje soustředění a oči tolik neunavuje.
Pro práci na počítači jsou nejlepší volbou zářivková svítidla vybavena parabolickou hliníkovou mřížkou, která zabraňuje nepříjemným odrazům na monitorech. V domácí kanceláři poté můžete vyzkoušet osvětlení s nastavitelnou teplotou bílé barvy. Díky tomu si můžete nastavit to správné světlo nejen pro práci, ale i pro odpočinek.
Lampa na každý stůl
Především ve večerních hodinách nebo v zimním období nebývá pouze jedno světlo u stropu dostačující, a stolní lampa je tak nepostradatelnou součástí každého pracovní místa. Ta by nás především neměla oslňovat. To znamená, že by měla mít neprůsvitné stínidlo, ze kterého nevyčnívá žárovka.
Lampu bychom měli na pracovní stůl umístit tak, aby nám plochu dostatečně osvítila a zároveň nekazila zrak. Desku by měla osvítit z výšky 40-50 centimetrů, a to pod úhlem dopadu v rozmezí 60-70 stupňů. Žárovka by měla směřovat přímo na pracovní objekt, obvykle počítač. Pokud budete pracovat s papíry, lampu umístěte proti ruce – praváci vlevo, a leváci naopak vpravo.
Při práci jistě oceníte i to, když bude možné kancelářskou lampu různě polohovat – hledejte tedy ty s ohebným kloubovým ramenem. Stejně tak se vyplatí nastavitelná intenzita světla. Nějaká síla osvícení pracovní plochy se hodí při rozednívání, a jiná třeba uprostřed noci.
LED žárovka i do stolní lampičky
Stejně jako u stropního osvětlení tak i u stolních lamp se čím dál tím častěji setkáme s LED žárovkami, které mají celou řadu výhod. I světlo z lampičky by mělo co nejvíce připomínat to denní. Nachází se však v těsné blízkosti našich očí, takže se vyplatí být při výběru intenzity opatrnější. Pro běžné využití postačí denní bílá, která má hodnoty chromatičnosti okolo 4000 Kelvinů.
Dokonalé osvětlení celé místnosti
Kvalitní osvětlení je jeden z nejdůležitějších aspektů při vytváření komfortního prostředí v kanceláři. Příliš intenzivní světlo může způsobit různé zdravotní potíže, které vedou k nižší produktivitě. Nedostatečné osvětlení pak může být nebezpečné nejen pro naše oči, ale i pro samotné pracovní výkony, jelikož na všechna ta čísla a písmenka zkrátka pořádně nevidíme.
Výběr světel do kanceláře nebo domácí pracovny je důležité dobře promyslet a zvážit veškeré okolnosti. Statistiky hovoří o tom, že špatně zvolené osvětlení snižuje produktivitu až o 30 %. Stolní lampy a stropní svítidla se musí vzájemně doplňovat a vytvářet přirozené prostředí, ve kterém se lidské oko tak rychle neunaví. Osvětlení celého prostoru by tak mělo být rovnoměrně rozmístěné a v jemné intenzitě.