Práce na stojáka má spoustu pozitiv. Nevěříte?
Současný životní styl se oproti dřívějšku výrazně proměnil. Kromě masivního konzumu se vyznačuje i podstatně nižší fyzickou aktivitou, která nám chybí jak ve volném čase, tak i v pracovní době. Pohodlí a teplo v kanceláři je luxusem, o kterém si velká část minulých generací mohla nechat jen zdát. Vykoupeno je to však dlouhodobým sezením u počítače, které se negativně podepisuje na našem zdraví i pracovní efektivitě.
Pokud každý den sedíte při práci osm hodin v kuse na jedné židli, asi víte, co to znamená bolest zad. Nedostatek fyzické aktivity a nekvalitní posed vám může v práci způsobit nejrůznější fyzické potíže. Poslední dobou se proto stávají stále oblíbenějším řešením tohoto problému výškově nastavitelné stoly. Jak vám mohou ulevit od nepříjemných zdravotních problémů a zároveň nakopnout vaši efektivitu?
Rostoucí stůl jako cesta ke zdraví a pracovnímu výkonu
Unavuje vás celodenní sezení u počítače a už nevíte, jak se u něj uvelebit? Možná jste si někdy pohrávali s myšlenkou, jaké by to asi bylo pracovat vestoje. S výškou vašeho stolu by to ale nejspíš bylo krajně nepraktické, naopak byste si u toho hrbili záda ještě více. U výškově nastavitelných stolů je to ale něco jiného.
Hlavní výhodou výškově nastavitelných stolů je jejich flexibilita a jednoduché ovládání. Od tradičního stolu se na první pohled příliš neliší. Rozdíl poznáte až v okamžiku, kdy desku lehce nazvednete. Vertikálně si ji můžete posunout do takové výšky, která vyhovuje přesně vašim fyzickým proporcím – pro sezení i stání. A protože je to opravdu snadné, s nastavením si můžete pohrát klidně i několikrát za den a zaměstnat tak při práci i své tělo. Fyzická aktivita má totiž na produktivitu sama o sobě pozitivní vliv.
Sedět nebo stát?
Pro zachování zdraví při sedavé práci je stěžejním faktorem výška stolu. Obecně se udává, že předloktí by s paží mělo svírat úhel 90°, stejně jako stehna, lýtka a trup. Jedná se o základní pravidlo, které bychom měli znát ještě před tím, než si polohovací stůl pořídíme.
I správné sezení však člověka dříve či později unaví a začne se podepisovat na jeho pracovním nasazení. Podle amerického Národního centra zdravotnických statistik (NCHS) stráví průměrný dospělý člověk každý den téměř 6,5 hodiny sezením. S ohledem na to, že po pracovním dni většina z nás usedá do auta nebo hromadné dopravy a poté si udělá pohodlí doma na gauči, jde o velmi znepokojivý fakt.
Pokud jste skutečně zvyklí sedět několik hodin denně v kuse, na práci ve stoje přecházejte pozvolna a nenechte se odradit počáteční bolestí nohou – přeci jen i pro ně to bude velký šok, ale v budoucnu vám bude vděčné celé tělo. Stání je oproti sezení evolučně přirozenější, a proto se jistě již brzy dostaví první výsledky.
Za zdraví to stojí
Zní to jako klišé, ale stání s sebou přináší zdravotní benefity jak pro vaše tělo, tak i mysl. S prací ve stoje zkuste začít třeba po obědě – jakákoliv pohybová aktivita, za kterou lze částečně považovat i stání, zaručuje po jídle rychlejší návrat hladiny cukru v krvi do normálu, a výrazně tak potlačuje riziko diabetu.
Navíc tím spálíme nějakou tu kalorii navíc a předcházíme obezitě. Studie od Journal of Physical Activity and Health ukazuje, že při stání člověk o 8 kalorií za hodinu více než při sezení. To je za celý pracovní týden při osmihodinové pracovní době okolo 300 kalorií, což odpovídá zhruba polovině tabulky čokolády. Tu si můžete za odměnu dopřát třeba o víkendu, a to zcela bez výčitek.
To, co ale většina lidí ocení na práci ve stoje nejvíce, je výrazné potlačení bolesti zad. Ty jsou obvykle spojeny s dlouhým sezením ve špatné poloze, která mnohdy vyčerpává více než manuální činnosti. Navíc už jen ten pocit, že děláte něco pro své zdraví, vás nabije pozitivní energií a odbourá veškerý stres, podobně jako intenzivní trénink ve fitness centru.
Lepší fyzička i nálada
Dlouhé úmorné sezení v práci vás vyčerpá natolik, že po směně už na fyzické aktivity nezbývá ani energie, ani nálada, čímž se dostáváme do začarovaného kruhu bolestí a, popravdě řečeno, poměrně nezdravého životního stylu. Pouhé stání sice pravidelný sport nenahradí, ale výrazně se podepíše na vaší náladě, která je pro pracovní výkon velmi důležitá. Mnoho studií prokazuje, že rozdíl v produktivitě mezi stojícími a sedícími lidmi může dosahovat i několika desítek procent.
Stůl je jen začátek
Výškově nastavitelné pracovní desky jsou velmi užitečným pomocníkem do každé kanceláře. Stání u práce je však velmi citelný zásah do našich návyků a nemusí přijít vhod každému. Pamatujte na to, že nejprve je důležité naučit se u stolu správně sedět, a poté můžete začít pozvolna hledat nové alternativy. Zamyslete se také nad tím, zda se dokážete ve stoje tak dobře soustředit na své úkoly, a podle toho se rozmyslete, zda je pro vás práce ve stoje vhodná či nikoliv. Jak jsme však již zmínili, výškově nastavitelné stoly nejsou k zahození ani pro práci v sedě.