Freelanceři přibývají. Nový trend sdílení se netýká jen kanceláří, ale i pracovníků
Klasická pracovní doba se stává minulostí, na vzestupu je tzv. freelancing neboli práce na volné noze. Práce odkudkoliv, flexibilita rozvrhu, svoboda ve výběru klientů a kontrola nad pracovním vytížením. Nejen to může freelancing nabídnout. Popularitu tohoto trendu můžeme sledovat jak ve světě, tak u nás. Jeho rychlosti šíření napomohla i koronavirová krize. Firmy kvůli ní musely změnit přístup ke klasickému zaměstnaneckému poměru, a tak začaly hledat nové, efektivnější způsoby svého fungování. Jedním z nich bylo právě sdílení pracovníků.
Kdo jsou freelanceři?
Freelancer je člověk, který není klasicky zaměstnán, podniká tzv. sám na sebe a většinou pracuje na IČO. Mezi nejčastější obory, ve kterých freelanceři své služby poskytují, patří informační a komunikační technologie, marketing, HR, překladatelství, média, grafika a další. Jsou to služby, ve kterých je vyžadována vyšší specializace, firma je nepotřebuje dlouhodobě a tento smluvní vztah je pro ni jednodušší než uzavření klasického pracovního poměru.
Přizpůsobení životnímu stylu
Práce na volné noze se neodmyslitelně pojí s velkou mírou flexibility. Jelikož je pro spoustu freelancerů velmi důležitý jejich životní styl, tento způsob práce je pro ně vhodnou volbou. Podle statistik až 84% pracovníků uvádí, že jim práce na volné noze umožňuje žít životní styl podle jejich představ, ve srovnání s 68% tradičních pracovníků na plný úvazek. S větší svobodu se pojí také kratší pracovní doba. Zatímco klasický zaměstnanec stráví prací průměrně 42 hodin týdně, freelancer pouze 37. Bylo také prokázáno, že freelancing má pozitivní dopady na zdraví z důvodu odbourání stresu ze zbytečného dojíždění nebo přizpůsobení se podnikové organizaci.
Mnoho nezávislých pracovníků vydělává více
Lidé pracující na volné noze si průměrně vydělají více než zaměstnanci agentur a firem na stejných pracovních pozicích. A to až o 40%. Proč? Jak firma, tak agentura nejdříve přirozeně potřebují zisk pro sebe, aby mohly fungovat, a poté až odvádí plat svým zaměstnancům. Na druhou stranu, výhodou zaměstnaneckého poměru oproti freelancingu je stabilita a pravidelný příjem.
Dalším důvodem, proč si freelancer může vydělávat více než klasický zaměstnanec je ten, že si hodnotu své práce určuje sám. Samozřejmě, musí si ji dokázat na trhu obhájit. Navíc si svůj plat reguluje tím, kolik zakázek je ochotný v daném měsíci nabrat a zvládnout.
Jak se stát freelancerem aneb kapitál jste vy
Pokud uvažujete nad vymaněním se z klasického zaměstnání a chcete okusit výhody práce na volné noze, je třeba si nejprve ujasnit pár věcí.
Nejdříve je dobré důkladně zvážit, co chcete dělat. V čem jste dobří a co by vás doopravdy bavilo. V dnešní době není potřeba pro práci na volné noze žádné speciální vzdělání. Nutným vybavením je ale určitě nadšení, obchodní duch, chuť se neustále vzdělávat a učit se novým dovednostem. Na internetu najdete mnoho internetových stránek, kde se můžete jako freelancer zaregistrovat. Dobré je vytvořit si profil na LinkedInu, kde spousta firem hledá freelancery právě tam.
Freelancing sebou nese velké výhody. Zároveň je to běh na dlouhou trať, který nemusí být pro každého. Tato cesta vyžaduje odvahu, trpělivost a sebedisciplínu. Pokud ale toužíte být sám sobě pánem, může být tento způsob práce velmi dobrou volbou.