Jaké typy sluchátek a mikrofonů lze využívat při videohovorech a podcastech?
Sluchátka s mikrofonem využívá dennodenně téměř každý z nás. Především v době koronavirové pandemie jsme si při práci z domu vyzkoušeli, jak je důležité mít sluchátka, která dobře izolují okolní hluk, a mikrofon, díky kterému nás půjde slyšet. Sluchátek i mikrofonů je však více druhů a každý má svá specifika.
Kvalitní sluchátka se dají sehnat za dva tisíce korun, utratit se za ně však dá i mnohem více. Samozřejmě záleží, jaká sluchátka potřebujete a k čemu je budete využívat. Zda vám stačí „pecky“ či špuntová sluchátka do uší, nebo potřebujete studiová sluchátka, která obepínají celý ušní boltec. Také dráty už se u sluchátek pomalu stávají minulostí.
„Určitě nejvíce “trendy” jsou dnes TWS (true wireless) sluchátka, nicméně do kanceláří si získávají oblibu oblouková Bluetooth sluchátka s kvalitním ANC (aktivní potlačení hluku)“, říká Michal Polášek, produktový manažer ze společnosti Datart. „Nejlépe samozřejmě tlumí hluk sluchátka z vyššího cenového segmentu, ať už prémiové modely SONY, BOSE nebo Bowers &Wilkins. Roli hraje i možnost připojení více zařízení jak pro poslech hudby, tak i pro odbavení telefonního hovoru z druhého zařízení.“
Sluchátka už dávno neslouží pouze k poslechu, jejich funkce se průběžně rozšiřují. „Již dnes se umí sluchátka na základě polohy přizpůsobit prostředí, ve kterém se uživatel pohybuje. Přizpůsobí tomu například úroveň ANC nebo ambientní zvuk pro snazší komunikace bez nutnosti sluchátka sundávat,“ říká Polášek s tím, že jde o výsady prémiových modelů.
S rozvojem podcastů se dnes nejen v kancelářích neobejdete i bez kvalitního mikrofonu. Pro účely pracovních hovorů vám nejspíše bude bohatě dostačovat mikrofon zabudovaný ve sluchátkách, pokud však vaše audio ambice sahají až třeba k tvorbě již zmíněného podcastu, musíte do tajů mikrofonů proniknout hlouběji.
Nejvíce jsou dnes v kurzu mikrofony pro nahrávání písniček a streamů, například HPP4P5P6AA, TRU454476, CITCMI9010BK. Nahradily tak mikrofony k počítači, které byly na vrcholu popularity dříve. Podle Poláška zažívají boom také přenosné nabíjecí stanice, jejichž ceny začínají na necelých deseti tisících. „Určitě situaci ovlivnilo i to, že lidé, kteří bydlí v malých bytech a nemají úplně klid na práci doma, začali pracovat na často hodně neobvyklých místech, jako jsou malé zahradní domky a maringotky, kde není přívod elektrické energie.“
Ať už elektronice holdujete nebo nikoliv, jasné je, že bez sluchátek či mikrofonů se při práci z domova, která je stále populárnější, neobejdete. Před jejich pořízením pozorně pročítejte recenze a neuchylujte se ke koupi nejlevnějších modelů. Byť se takový krok zdá ekonomicky výhodný, bude to právě obráceně, až si budete muset kvůli jejich nízké kvalitě pořídit za rok už třetí sluchátka.