Metrostavu vzrostl čistý zisk, zvýšil se o 15,5 procenta na 721,8 milionu korun
Praha 30. května (ČTK) - Stavební firmě Metrostav loni vzrostl čistý zisk meziročně o 15,5 procenta na 721,8 milionu korun. Tržby klesly o 18,2 procenta na 19,296 miliardy korun, což bylo zčásti způsobeno převodem zakázek na specializované dceřiné společnosti. Představenstvo navrhlo valné hromadě, která se podruhé koná per rollam (neprezenčně), schválit dividendu stejně jako loni ve výši 23 korun za akcii. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.
"Rok 2021 byl již druhým, kdy jsme se potýkali s dopady opatření proti šíření koronaviru a z nich vyplývající ekonomické nestability. I přes nepříznivé externí faktory však byl rok 2021 pro koncern Skupina Metrostav opět úspěšný," uvedl předseda představenstva společnosti František Kočí.
Prakticky stejně jako loni má firma na vyplacení podílu na zisku akcionářům částku 181,8 milionu Kč. Na akcii tedy připadne druhým rokem dividenda 23 korun. Zbytek převede na účet nerozděleného zisku a bude použit na investice a rozvoj dceřiných společností.
"Přestože obrat klesl, tak narostl hospodářský výsledek, což znamená, že vzrostla rentabilita," řekl ČTK mluvčí společnosti Vojtěch Kostiha s tím, že u tržeb šlo o řízený pokles. "Některé zakázky jsme převedli na specializované dceřiné společnosti," dodal. Nejvíce z nich získal Metrostav Infrastructure, který se zabývá výstavbou silnic a dálnic.
Společnost například v Praze dokončila rekonstrukci Muzea odboje a armády ČR na Vítkově, výstavbu parkoviště P+R na Černém Mostě, koridoru Hostivař, prodloužení podchodu na hlavním nádraží či geologický průzkum pro metro D. V regionech zmodernizovala úpravnu vody Želivka a postavila autobusový terminál v Benešově. Zhruba dvě pětiny tržeb Metrostav vytvořil v zahraničí, převážně ve Skandinávii.
Metrostav je trestně stíhán ve čtyřech kauzách. "Ve dvou případech se vede řízení před soudem prvního stupně, ve dvou případech jsou věci ve fázi odvolacího řízení; jednak k odvolání státního zástupce proti rozhodnutí soudu o zproštění viny společnosti a jednak k odvolání naší společnosti proti nepravomocnému rozhodnutí o vině a trestu," uvádí firma.
V jedné z nich, korupčním případu kolem někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha, v půlce května Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost stavební firmy ve sporu s Národním bezpečnostním úřadem (NBÚ). V případu jde o údajnou korupci a manipulaci se zakázkami ve Středočeském kraji. Metrostav nepravomocně dostal zákaz účasti ve veřejných zakázkách na tři roky a peněžitý trest deset milionů korun.
Metrostav poskytl velvyslanectví Ukrajiny v Česku dar ve výši 15 milionů korun a společnost odeslala na Ukrajinu sbírku materiálu pro humanitární účely.
Metrostav a.s. byl založen v roce 1971 vyčleněním z národního podniku Vodní stavby kvůli výstavbě pražského metra. V roce 1991 byl přeměněn na akciovou společnost a postupně se začal věnovat činnostem v dalších stavebních oborech. Na konci loňského roku ve firmě pracovalo 2522 lidí.