Agentura: Zájem investorů o podnikatelské nemovitosti v ČR roste, loni o 25 pct
Praha 11. srpna (ČTK) - Zájem investorů o podnikatelské nemovitosti v České republice roste. Státní agentura CzechInvest loni vypracovala meziročně o čtvrtinu více nabídek, konkrétně 142. Největší poptávka byla po pozemcích s rozlohou do pěti hektarů. Investoři nemovitosti nejčastěji vyhledávali v Ústeckém kraji. Mírně vyšší zájem CzechInvest zaznamenal i letos v první polovině roku, kdy zhotovil 74 nabídek nemovitostí, proti stejnému období loňského roku o tři více. Agentura to dnes uvedla v tiskové zprávě.
CzechInvest loni zahraničním i českým investorům představil 711 podnikatelských lokalit, meziročně o 116 více. "Aktuální čísla naznačují, že tento pozitivní trend bude pokračovat i nadále," uvedl ředitel odboru podnikatelské lokalizace CzechInvestu David Petr. Upozornil, že rostoucí tendenci negativně neovlivnila pandemie koronaviru ani současná energetická krize.
V uplynulém roce zhruba o pětinu klesl zájem investorů o průmyslové haly, vyšší poptávka byla po pozemcích. Důvodem byla podle agentury především rekordně nízká neobsazenost průmyslových prostor v ČR. V průměru dosahovala 1,6 procenta, v Praze nebo Jihomoravském kraji se ale přiblížila k nule.
Investoři se stále častěji zajímají o brownfieldy, tedy nevyužívané areály či pozemky. Požadavek na vyhledání vhodného brownfieldu loni obsahovala více než třetina poptávek, uvedl dále CzechInvest. Agentura spravuje Národní databázi brownfieldů a v prvních šesti měsících letošního roku do ní bylo vloženo 186 lokalit. Se záměrem nabídky potenciálním investorům jich bylo registrováno 45, dalších 97 bylo vloženo za účelem získání dotace na regeneraci.
CzechInvest podle Petra nyní pracuje na nové Databázi investičních příležitostí založené na aplikaci geografických informačních systémů (GIS). Dokončit ji chce do konce roku. "Systém výrazně zefektivní mapování brownfieldů v regionech i tvorbu nabídek nemovitostí, a díky tomu budeme schopni našim klientům poskytovat kvalitnější data i služby jako takové," dodal.
Po Ústeckém kraji investoři nejčastěji hledali průmyslové pozemky, haly či brownfieldy v Moravskoslezském a Středočeském kraji. Tyto regiony patří podle CzechInvestu tradičně k nejžádanějším a loni proto zaznamenaly největší nárůst zájmu proti roku 2020. Nejméně naopak investoři sháněli nemovitosti v Královéhradeckém a Zlínském kraji a na Vysočině.
Zdroj: ČTK