Jaké benefity vyžadují současní zaměstnanci?
Pandemie koronaviru přinesla do života zaměstnanců mnoho nových stresových faktorů. Zaměstnanci firem, které na to zareagovaly, jsou podle průzkumů až pětkrát šťastnější, lépe spí a většina z nich ve svém životě uskutečnila i další pozitivní změny.
Střídavě už dva roky ve větší či menší míře přetrvává nutná izolace. Nejistá budoucnost, strach nejen o sebe sama, ale i o blízké a o práci nebo převrácený denní režim s sebou nutně přinášejí vysokou dávku stresu. Pandemie zapříčinila změnu životních podmínek většiny z nás. Vedla i ke vzniku závislostí, a to nejen na alkoholu či drogách. Od počátku pandemie také vzrostla míra agrese právě i kvůli vyšší konzumaci alkoholu.
I proto bychom měli více pečovat o své psychické zdraví. Část progresivních firem začala opečovávat mentální zdraví svých zaměstnanců už během prvního lockdownu. V tom jim pomáhaly třeba lekce jógy či posilování, aby se lidé uklidnili a zůstali svěží. Výhodou těchto lekcí je, že se dají poskytovat také online.
Neformální sezení na pracovišti
Podniky si zaměstnance hýčkaly i dalšími benefity, které jim dodaly až domů, ať už šlo o kadeřnické služby nebo o teplé obědy. Pestrost ve stravování povzbuzovaly firmy i zavedením vitamínových dnů, kdy se lidé v létě v kuchyňkách setkávalii nad mísami čerstvého ovoce. Dále se pak začali zaměstnanci scházet i k půlhodinkám všeobecné zábavy, kdy si mohli neformálně povídat o svých všedních starostech. K těmto sezením se pak k týmu začal častěji připojovat psycholog.
Zaměstnavatelé k benefitům přiřadili i osobní konzultace s psychologem online. Pohovor ze známého a bezpečného prostředí si lidé oblíbili a možnost pohovořit si s odborníkem o svých starostech může sloužit i právě jako prevence rozvoje závislostí. Psychologickou pomoc zařadilo do svého školicího plánu více než třicet procent zaměstnavatelů, a propracovala se tak na přední místa firemních benefitů.
Psycholog či emoční fitness
Kromě klasických sezení s psychologem se zaměstnanci seznamují i s metodami zvládání stresu. Mezi nejznámější patří metody mindfulness nebo heartfulness. Popularitě se těší také jóga nebo emoční fitness, které spočívají v sebepoznání a nalezení vnitřního klidu. Největší zájem je o metody práce s psychikou ze strany mladší generace, nejčastěji ve věku pod třicet let.
Přestože se podobné kurzy v nabídkách firemních benefitů objevují a z vedení firem je o ně zájem, samotní zaměstnanci bývají často zdrženlivější. Je proto vhodné přivést experty přímo do firmy a ukázat zaměstnancům, v čem jejich techniky spočívají a jak jim mohou pomoci ke spokojenějšímu pracovnímu i osobnímu životu. Užitečný může být i interní průzkum. Zeptejte se zaměstnanců, co je nejvíce trápí a na základě toho vyberte nejvhodnější cestu k pomoci.
Firmy často uzavírají spolupráce se společnostmi, kde je zaměstnancům k dispozici čtyřiadvacet hodin denně na telefonu psycholog, který jim pomůže s řešením nejrůznějších problémů. O zavedení terapie online uvažuje čím dál více manažerů. Podle WHO se investice do mentálního zdraví týmu vrátí až čtyřikrát.