Superrychlá 5G síť se blíží. Do kancelářského života přinese revoluci
Částečně za to může technologický pokrok, částečně celosvětová pandemie. Počet lidí pracujících na dálku každopádně rapidně stoupá. Byť se velká část firem stále snaží kombinovat home office s prací v kanceláři, bylo by mylné myslet si, že trend práce z domova po odeznění epidemie upadne. Již brzy se snad totiž dočkáme sítě 5G. Pojďte se s námi podívat na to, jak tato technologie ovlivní práci na dálku.
Trh s aplikacemi pro práci z domova neustále roste. Může za to zejména zvětšený zájem o home office zapříčiněný epidemií nemoci covid-19. Mnoho lidí, kteří by potenciálně mohli pracovat z domova, ale stále do kanceláře pravidelně dochází, respektive práci z domova a z kanceláře kombinuje.
Někde za to může nechuť firmy adaptovat se na nové pořádky. Někdo se zas třeba lépe soustředí, když sedí přímo v kanceláři, a nemůže tak lehce prokrastinovat, jako kdyby byl doma. Jinde je pak problém například s nedostatkem financí na zřízení kvalitní sítě pro remote práci (notebooky, aplikace atd.). V konečném hledisku však může home office téměř vždy šetřit peníze i čas. A díky 5G to bude čím dál tím výhodnější.
Výhody 5G pro práci na dálku
Síť 5G je nástupcem současné 4G neboli LTE sítě, kterou aktuálně využívá pro připojování se k internetu většina novějších zařízení. Oproti 4G by měla být 5G několikanásobně (třeba až dvacetkrát) rychlejší, takže si díky ní bude možné moci stahovat filmy během několika sekund, streamovat živé 4K přenosy s minimální odezvou a mnoho dalšího. Nová 5G však nepřinese jen větší rychlost, ale poskytne i spoustu dalších možností využití internetu. Třeba právě u práce na dálku.
Videokonference
Pravděpodobně největším přínosem 5G pro práci v hybridních týmech by mohlo být její využití pro stále se zlepšující rozšířenou (AR) a virtuální realitu (VR). Díky 5G budou totiž videohovory plynulejší a přirozenější. Při použití VR tak kdekoliv na světě budete mít pocit, jako byste seděli v jedné místnosti se svými kolegy.
Problémy s připojením
Síť 5G by zároveň měla odbourat problémy s připojením v určitých místech. Nebude tak záležet na tom, zda budete chtít pracovat z horské chaty nebo z centra velkoměsta. Vždy se připojíte bez problémů a včas.
Automatický překlad v přímém přenosu
Díky spojení rychlosti 5G přenosu a umělé inteligenci (AI) by se brzy mohlo stát realitou i automatické a přesnější překládání mluveného slova do jiného jazyka v reálném čase. Pokud tak budete potřebovat mluvit s někým, s kým nemáte žádný společný jazyk, budete si každý moct mluvit svou mateřštinou, protože vám AI automaticky vytvoří překlad a 5G dodá titulky ve vašem jazyce v reálném čase.
Lepší využití cloudových služeb
S 5G sítí se budou i rychleji ukládat a stahovat data z cloudových úložišť. To úplně odbourá nutnost tvoření lokálních serverů, protože cloudy budou ekonomicky výhodnější, bezpečnější a data i soubory uložené na nich budou dostupná odkudkoliv a v případě nutnosti i komukoliv.
Rychlejší přenos dat nehledě na počet uživatelů
Ačkoliv i doposud urazily technologie velký kus cesty a 4G je něčím, co by se ještě před několika lety mohlo zdát jako sci-fi, vyskytuje se u ní jeden poměrně často pozorovaný a velmi nepříjemný jev. Pokud je totiž jejím prostřednictvím ve vašem okolí připojeno větší množství lidí (například na sportovním stadionu), začne se kvůli omezené kapacitě 4G sítě rychlost internetu snižovat. Tomu bychom měli dát u 5G sbohem. Díky lepší technologii tak téměř nebude poznat rozdíl mezi rychlostí internetu, když budete připojeni někde, kde lidé nebudou, nebo jinde, kde jich bude připojeno mnoho najednou.
Kdy se 5G dočkáme?
Díky síti 5G tak bude veškeré digitální propojení rychlejší i spolehlivější, navíc budou moci vznikat nové technologie, které dosud nebylo vzhledem k nízké přenosové rychlosti možné realizovat v praxi. Ačkoliv už se na některých místech světa začínají spouštět první komerční provozy 5G, na propojení celého světa prostřednictvím této technologie si pravděpodobně budeme muset ještě chvíli počkat. Podle společnosti GSMA by totiž v roce 2025 mělo 5G pokrývat teprve 15 % celého světového internetu. Je však lepší se na budoucnost připravit včas a nenechat například bdělou konkurenci s náskokem utéct.