Jak bude vypadat budoucnost technologií v kancelářích?
Tak jako ve všech jiných oblastech i v pracovním životě jsou pro nás moderní technologie čím dál důležitější. Technologický pokrok se navíc stále zrychluje. Pokud tedy nechcete při vybavování své kanceláře zaspat na vavřínech, je potřeba se na budoucnost pracovních technologií pořádně připravit už teď. My vám některé konkrétní výdobytky, které možná pracovní prostory v brzké době ovládnou, představíme.
Za posledních 20 let urazily moderní technologie obrovský kus cesty. To, co bychom si na začátku tisíciletí nebyli schopni pořádně ani představit, je dnes běžným vybavením každé domácnosti. Stejně jako prostředí, ve kterém žijeme, se ale s vývojem technologií měnila i místa, kde pracujeme, tedy často - ale nejen - kanceláře. Ptáte se, jaké technologické změny nás v práci čekají během následujících let? Dovolte nám představit pár skromných tipů.
Chytré pracovní stoly
Stejně jako jsou dnes samozřejmostí chytré mobilní telefony, budou možná v budoucnosti i chytré pracovní stoly v kancelářích běžným jevem. Dnes jsou pracovní stoly často tou nejšpinavější částí našich kanceláří. To proto, že je většinou paním uklízečkám přísně zakázáno s nimi jakkoliv manipulovat a jejich dlouhodobým “majitelům” v této rychlé době často nezbývá čas na jejich důkladné uklízení. To by se však mohlo úplně změnit.
Představte si nově kancelář, kde žádný stůl není přiřazený konkrétnímu zaměstnanci. Každé pracovní stanoviště může použít kdokoliv, kdo zrovna přijde. Dotyčný si je dokonce bude moci upravit podle své vlastní potřeby. Na konci pracovního dne nebo týdne ale místo vyklidí pro jiného kolegu. Každý stůl může být přizpůsoben pro trochu jiný typ práce. Vy budete mít ve svém mobilním telefonu aplikaci, v níž uvidíte, které stoly jsou zrovna obsazené, které ne, a podle toho si můžete vybrat, kde budete dnes pracovat.
Díky tomu bude pracovní prostor čistější, v kancelářích se vytvoří jakási “konektivita” mezi kolegy, protože všechna místa budou dostupná pro všechny, a každý si bude moct vybrat takový kout k práci, který mu bude vyhovovat ke konkrétní činnosti nejvíce. Každé místo totiž může být i označeno podle toho, k čemu se hodí – například "žádný hluk“, "kreativita“ a podobně.
Handsfree ovládání – čehokoliv
S tímto tématem není ani třeba chodit do vzdálené budoucnosti. Koronavirová pandemie naučila lidi klást důraz na co nejméně zbytečných fyzických kontaktů s okolím. Ovládání nejrůznějších funkcí, pro které bylo doteď potřeba použít ruce, hlasem či pouhým rozpoznáním obličeje by tak mohlo přinést nejen větší pohodlí, ale i bezpečnost. V budoucnu by se tak mohly například některé dveře odemykat při rozpoznání tváře. K jiným potřebám, jako třeba roztahování a zatahování rolet, už dnes stačí jen mobilní telefon s chytrou aplikací. Asi nejvýznamnější pomocníkem při tvoření handsfree prostředí ale zřejmě bude hlasové ovládání.
Robotičtí poslíčci
S hlasem se pojí i náš další bod. Již dnes používají některé domácnosti na pomoc k nejrůznějším úkolům hlasové asistenty, jako je například Alexa (od Amazonu), Siri (od Applu) či Cortana (od Microsoftu). V budoucnu by nám však mohli pomáhat především v práci.
Tyto technologie fungují na principu umělé inteligence, díky čemuž jednoduše rozeznají váš hlas, pochopí, co po nich chcete, a poté vám buď odpoví, nebo splní zadaný úkol. V práci by nám mohly pomoci třeba s jednodušším zapisováním poznámek, připomínáním různých událostí nebo jakýmikoli jinými úkoly, ke kterým jsme doposud potřebovali volné ruce. Nově však bude stačit pouze říct pár slov.
Chytré osvětlení a více ekologie
Kvalitní osvětlení je při práci (zejména na počítači) velmi důležité. Nejenže ovlivňuje naši produktivitu, ale zároveň má vliv na zdraví našich očí. Problémem je, že v kancelářích (ale i doma) máme často zapnutá světla, která nejsou v daný moment vůbec potřeba. Tím spotřebováváme zbytečně mnoho energie, což potrápí nejen naši kapsu, ale i přírodu.
Všechno však nasvědčuje tomu, že budoucnost bude opravdu eko – ekologická i ekonomická. Pomůžou nám s tím i malé vychytávky. Třeba chytré osvětlení, které je schopné detekovat denní dobu a to, zda se se v místnosti někdo nachází. Podle toho pak automaticky zapne adekvátní světlo. Když v daném prostoru nikdo není, světlo se zase samo vypne. Díky tomu je schopné snížit spotřebu energie potřebné na svícení až o 70 %. I ostatní části našich pracovišť pravděpodobně projdou udržitelnou změnou.
Rozšířená realita, nábytek budoucnosti a mnoho dalšího
O mnoho pojmech a technologiích, které jsme popsali, jste pravděpodobně již slyšeli, nebo je třeba dokonce už i využíváte.
Boom pravděpodobně ještě čeká třeba rozšířenou nebo virtuální realitu, která se už dnes často používá třeba při videohovorech. Ruku v ruce s technologickým vybavením našich pracovišť pak půjde i jejich design. Nejspíše se tak dočkáme úplně nových stylů nábytku, který bude tvořen tak, aby nám zajistil co největší pohodlí, ale zároveň perfektně seděl do vzhledu celé kanceláře, který má sám o sobě také vliv na naši produktivitu. A nejspíš i s ním se začnou technologie propojovat stále více – ať už půjde o automatické nastavování sklopení židle nebo cokoliv jiného.