Modulární výstavba je obor pro nepředvídatelnou dobu, říká Stanislav Martinec, zakladatel společnosti KOMA MODULAR
Společnost KOMA MODULAR dodává moduly do celého světa a za dobu své existence získala několik ocenění. Jednou z nich je bronzová medaile za architekturu na EXPO 2015 v Miláně, kterou získala budova, ve které firma sídlí. Mezi současné projekty KOMY patří dodávka letišť v Senegalu či škola v holandském městě Kampen. Do našeho rozhovoru jsme pozvali jejího zakladatele Stanislava Martince.
Kdy a s jakou vizí vznikla společnost KOMA MODULAR?
Společnost vznikla v roce 1992, takže tento rok slavíme třicet let existence. Založit firmu byl můj sen již od mých patnácti let. V době, ve které jsem žil, to ale nešlo. Podařilo se to až s revolucí, po které byla firma založena. Vyplnil se sen o tom, že ze stavebních buněk i kontejnerů jsme začali vyrábět moduly a sofistikované modulární stavby.
Naše poslání je pomáhat lidem a obohatit svět. Chceme vymýšlet a vyrábět modulární stavebnici, která se bude hodit pro veškeré účely. Našim dalším cílem je mít firmu s nejspokojenějšími zaměstnanci. A to se nám, pokud to neskromně řeknu, daří naplňovat.
V souvislosti se současnou situací na Ukrajině se společnost KOMA soustředí na lokální pomoc - zaměstnává několik Ukrajinců a díky výrobním modulům jim poskytuje sociální zázemí. Dále za nákladovou cenu prodala školku, díky čemuž v Praze může vyrůst denní centrum pro uprchlíky.
Zasedací místnost sídla ve Vizovicích
Dodáváte moduly již do celého světa a neustále své pole působnosti rozšiřujete. Co je vaším cílem do budoucna?
Mým snem je postavit určité flexibilní prostory pro žití, které by byly schopné se přizpůsobit našemu životu. Pokud by pak najednou nastala situace, že by se například na určitém místě náhle rozrostla populace, konala se kulturní akce nebo by třeba zase došlo ke koronavirové pandemii, místa by se uměla překonfigurovat. V současnosti máme i první urbanistickou studii a rádi bychom vybudovali zkušební KOMA Valley. Modulární město by mělo vzniknout do pěti let přibližně na dvou hektarech vedle sídla vizovické firmy. Díky umístění na zavrtávané vruty (ne na klasické betonové základy) nenarušíme přírodu a budeme „sázet domy do přírody jako stromy“.
Na Designbloku jste představil novou řadu Fashion Line. Prozradíte o této řadě něco víc?
Řada Fashion Line byla uvedena na trh pro rekreační účely a relax v přírodě. Bylo to vyústění naší dlouhodobé snahy udělat design ve spojitosti s architekturou a soustředit se na detail a flexibilnost. Díky tomuto systému si můžete tyto objekty pronajmout a v rámci tohoto pobytu bychom chtěli spustit online i offline režim.
Řada Fashion Line
Vedle řady Fashion Line, plánuje společnost Koma také řadu Studio, určenou pro menší provozovny jako jsou kavárny, bary nebo kadeřnictví. Jako poslední připravují řadu Office, která nabídne reprezentativní kancelářské prostory.
Dovedete si představit, že by se takto z modulů stavěla i velká coworkingová centra?
Určitě ano a řekl bych, že je to i velmi vhodné. Architektura, která je čistá až industriální se pro coworkingová centra skvěle hodí. Líbí se především mladým lidem. Těm také rádi dáváme prostor, aby se podíleli na našich návrzích.
Mají vaše stavby nějaké limity?
Ano, jsou tu určité technické záležitosti, které nás omezují. Týká se to například transportu, protože moduly převážíme na autech a obrovské rozměry modulů se všude nedostanou. Vhodnost modulárních staveb je maximálně do 7 pater, určitě se z nich nemohou stavět mrakodrapy. Standardně teď stavíme do výšky pěti pater.
Realizace letiště v Senegalu
Do jaké míry se na výstavbě podílí klienti?
Řekl bych, že pro klienty nabízíme velkou míru flexibility. Oni sami mohou nahlédnout, jak se stavba tvoří a je pro nás důležité, aby s námi spolupracovali.
Popsal byste čtenářům, co je to cirkulární výstavba a proč je důležitá?
Současná lineární ekonomika je založena na tom, že neustále plodíme obrovské množství nových věcí a s tím i odpadu. Stavebnictví je bohužel špatné v tom, že v jeho rámci dochází k největšímu podílu odpadu, navíc nebezpečného. Je to z toho důvodu, že se při procesech užívá stavební chemie. V cirkulární ekonomice jsou věci kvalitnější, vydrží déle, dokážeme je lépe využívat, inovovat, a navíc se při ní neprodukuje tolik odpadu.
Interiér sídla ve Vizovicích
Právě modulární výstavba je typem cirkulární ekonomiky, protože moduly se dají několikrát použít. Může se například stát, že z modulů uděláme určitou stavbu, kterou již po pěti letech nepotřebujeme. My v takové situaci část modulů můžeme vzít a udělat z nich zase úplně novou budovu. Navíc z hlediska budoucnosti je to pro firmy krok, jak mohou ušetřit. Nazývám je osvícenými investory, kteří v budoucnu zjistí, že je to pro ně výhoda. Je to stejné, jako když si koupíte kvalitní boty. Ty vám také vydrží několik let, i když investice je zpočátku vyšší.
Doporučil byste nějaké pracovní tipy, které vám pomáhají ušetřit čas?
Nejdůležitější je mít jasnou vizi. Když víme, kam kráčíme, pak je vše daleko jednodušší. To je podle mě největší trik, který existuje.
Dále mám dvacatero osobních zásad. O některé z nich se s vámi můžu podělit. První zásadou je vždycky se připravit. Druhá je do všeho dávej zábavu. Dále maximálně všechno zjednodušuj. Poslední je méně mluv a více naslouchej.
Je pro mě také důležité mít systém. V naší firmě je zvykem, že každý rok dochází k zásadním změnám a musíme se neustále přizpůsobovat. Proto musíme reagovat včas na změny a dělat správné věci ve správný čas. To je na tom to nejtěžší a tuto dovednost získá člověk až zkušenostmi. Čím více rozhodnutí děláte, tím větší máte pravděpodobnost, že bude vaše rozhodnutí správné.
Jak dobíjíte svou pracovní energii a co vám pomáhá vyčistit hlavu?
Času pro odpočinek není moc, ale pokud ano, tak je opravdu intenzivní. Jsem celoživotní tanečník, mám rád vše od folklóru až po společenské tance. To je pro mě skvělý koníček a zároveň relax. Dále rád sportuji, jezdím na běžkách, na kole a obdivuji krásy přírody. Pro mě je relax také přijímání a třídění nových informací, které získávám například prostřednictvím čtením knížek.
foto: archiv KOMA MODULAR